Přestupový přešlap Viktorie Plzeň. Ruský bijec si zamiloval město, v lize se však trefil jen jednou

                   

Měl být kanonýrem, který dovede plzeňskou Viktorii k titulu. Ten se podařilo získat, avšak zdaleka ne jeho zásluhou. Ruský útočník Roman Adamov na své západočeské angažmá nemůže vzpomínat jako na podařené, za celou sezónu nastoupil v lize pouze do šesti utkání a trefil se jen jednou. A to i přesto, že vedení Viktoriánů od bronzového medailisty z mistrovství evropy očekávalo extratřídu.

Příchod ruského útočníka do Štruncových sadů patřil rozhodně k nejzajímavějším přestupům léta 2012. Adamov, který mimo Ukrajinu v kariéře nastupoval výhradně na ruské kluby, se rázem ocitl v západočeské metropoli. „Podařilo se zlákat do české ligy velmi atraktivního hráče, o čemž nejlépe svědčí jeho předchozí kariéra. Máme radost, že se může fotbalista podobných kvalit objevit na tuzemských trávnících, přestože měl nabídku od pěti ruských klubů,“ uvedl tehdy hráčský agent Viktor Kolář.

i(zdroj: twitter.com/futprototal)

Viktoria v předchozí sezóně skončila třetí za Slovanem Liberec a Spartou a právě ruský útočník, který v roce 2008 nastoupil v barvách národního týmu i na evropském šampionátu, měl být pomyslným jazýčkem na vahách. „K Marku Bakošovi nemáme adekvátní náhradu v podobě tradičního útočníka s čichem na branky. Adamov je velmi zkušeným fotbalistou, který má za sebou velké množství náročných zápasů,“ představoval útočníka generální manažer Adolf Šádek s očekáváním zejména gólové nadílky.

Ta se však nekonala. Na podzim odehrál tehdy jednatřicetiletý útočník jen 36 minut ve dvou utkáních, pak následovalo zranění svalu a vypadalo to, že se v červenomodrém dresu neprosadí. Přesto svou šanci nevzdával a před jarní částí ročníku neváhal pochválit jak klub, tak město.

i(zdroj: Vachovec1, wikimedia.org)

„V Plzni se mi moc líbí. Když jsem přicestoval do České republiky, měl jsem představu, že budu bydlet v Praze, ta se mně také líbí. Nakonec jsem se ale rozhodl pro Plzeň, je to pohodové město, lidé zde žijí klidně, spokojeně. Moje pocity jsou ale nejvíce odvislé od atmosféry v mužstvu a já vnitřně cítím, že Plzeň byla dobrá volba,“ prohlásil pro Plzeňský deník. Jeho angažmá v západočeské metropoli však skončilo záhy.

Pavel Vrba na jaře začal ruského útočníka využívat jako žolíka pro závěrečné minuty, díky čemuž se dokázal gólově prosadit i proti Dukle Praha. Byla to však jeho poslední branka v české nejvyšší soutěži. V dubnu si nalomil kotník a jeho středoevropské angažmá tím skončilo. Adamov se vrátil zpět do Ruska, kde odehrál sezónu za druholigový Novosibirsk a v třiatřiceti ukončil fotbalovou kariéru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Pět důvodů, proč se (my Češi) za volantem chováme tak, jak se chováme. Jinde v Evropě by to neprošlo
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Záběry z helmy ukazují drsný život v první linii: zpustošená krajina zalitá šedými mračny, granáty a kulky prolétající kolem hlavy
Události247.cz
Události247.cz
Němečtí a čeští zákazníci stále dostávají odlišnou kvalitu potravin pod stejným obalem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství