Přestupový přešlap pražské Sparty. Přišel z Realu Madrid, odcházel až do třetí ligy

                   

Vždyť byl v Realu Madrid, něco na něm musí být. Právě to byla nejčastější slova fanoušků pražské Sparty po přestupu španělského stopera Pabla Gila na Letnou. Tehdy čtyřiadvacetiletý odchovanec strávil předchozí dvě sezóny v rezervě Bílého baletu a i proto byla očekávání veliká. Jenže nejen, že mladý Španěl nenaplnil předpoklady, ale stal se dokonce jedním z nejhorších přestupů poslední dekády.

„Real je největší klub na světě. Velkou roli tam hraje obchod. Je to gigant, kolos. Sparta je více rodinným, řekl bych pohodlným klubem. Všichni se znají. Cítím tu ideální podmínky pro můj další rozvoj,“ zářil mladý stoper, který se stal vůbec prvním Španělem v historii Letenského klubu. Odchovanec druholigového Albacete Balompié nakouknul do mužského fotbalu už v devatenácti, v roce 2010 pak podepsal dvouletou smluvu v rezervě Realu Madrid.

i(zdroj: twitter.com/RMCastillaNews)

Za Bílý balet odehrál v průběhu dvou sezón zhruba pětinu utkání, zasáhl do 22 zápasů. Španělská třetí liga povolovala jen pětici střídajících hráčů na lavičce náhradníků a i proto Gil často vypadával ze zápasové nominace, do které se dostával při povolání mladých talentů do prvního mužstva. Po dvou letech ukončil své působení u Los Blancos a stal se volným hráčem.

Na scénu tak přichází pražská Sparta. Ta hledala náhradu za Ondřeje Kušníra, který na Letné neprodloužil smlouvu a přestoupil do Slovanu Liberec. Španělský stoper zaujal tehdejšího kouče Vítězslava Lavičku natolik, že mu po krátkých testech spolu s vedením nabídl hned tříletou smlouvu. „Chovají se ke mně úžasně. Na Letné panuje dobrá atmosféra,“ popisoval tehdy Gil.

i(zdroj fotografie: PxHere)

Lavička jej obsadil do základní sestavy takřka okamžitě, ligová premiéra čtyřiadvacetiletého Španěla však nevyšla podle představ. Už po třech minutách si vysloužil po ostrém skluzu žlutou kartu, a to byl mimo nepovedené nůžky jediný výrazný moment jeho úvodního utkání na Dukle. V 66. minutě pak vystřídal zkušeného Vlastimila Vidličku s nímž tehdy prohrávající Sparta ubojovala bod.

Dvě chyby a dost

Druhou šanci dostal Gil právě díky zranění Vidličky, po více než měsíci se opět objevil na hřišti. Jenže utkání proti Sigmě Olomouc mu hrubě nevyšlo a takřka ukončilo jeho kariéru v rudém dresu. Nedařilo se mu takřka nic, ztrácel jednoduché míče, fauloval a po hodině hry nedokázal uhlídat jednoho z hostujících střelců, který přes něj vyrovnal. Gil zaspal i u druhého gólu a Sparta zejména kvůli jeho chybám nečekaně s Hanáky ztratila body.

Po této blamáži už důvěru kouče Vítězslava Lavičky nezískal a v zimě putoval na hostování do španělské třetí ligy, ze kterého se již na Letnou nevrátil. Po čtyřech letech v týmech Alcobendas Sport, Mérida, Internacional Madrid si však vyzkoušel i další zahraniční angažmá. Působil v týmech FC 08 Villingen a TSG Balingen, hrající pátou německou ligu a od letošního léta zůstává bez angažmá. Gilova česká mise tak skončila bez úspěchu a ukázala, že dobrý životopis není vždy zárukou kvality.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články