Překvapivé přiznání bývalé hvězdy: V Liverpoolu teče alkohol proudem, kokain je všude

Na evropském šampionátu získal bronz, patřil mezi velké hvězdy. Fotbalovou pouť bývalého reprezentanta Nizozemska zastavila až závislost na hazardních hrách a drogách.

i Zdroj fotografie: Inter Milan
                   

Když česká reprezentace slavila před devatenácti lety po výhře proti Nizozemsku postup ze základní skupiny evropského šampionátu, šlo o velký úspěch. Svěřenci trenéra Dicka Advocaata totiž byli bez nadsázky světovým mužstvem a jedním z kandidátů na cennou trofej. A nebylo divu, v jejich řadách totiž zářil Edwin van der Sar, Giovanni van Bronckhorst, Clarence Seedorf, Edgard Davids či Arjen Robben.

V základní sestavě tehdy zářil také talentovaný křídelník Andy van der Meyde, který patřil k největším nadějím nizozemského fotbalu. Čtyřiadvacetiletý štírek měl za sebou vydařená angažmá v dresu Ajaxu Amsterdam a Twente. Rok před šampionátem jej ulovil Inter Milán za tehdejší astronomickou částku okolo 130 milionů korun. Zdálo se, že má před sebou ještě kus velké kariéry, jenže po turnaji a oslavě bronzové medaile začala jeho hvězda uhasínat.

Častěji zasahoval do utkání až z lavičky, ztrácel motivaci a nedostatek vzrušení utápěl v alkoholu. „Nedostával jsem dostatek příležitostí na hřišti, tak jsem začal pít, protože jsem nehrál,“ vzpomíná s tím, že těžké období se zhoršovalo po jeho přestupu do Anglie. Tamní Everton jej totiž z Interu Milán vyplatil a věřil, že Nizozemec bude jeho další hvězdou. „Nabídli mi dvojnásobný plat, než jaký jsem měl v Interu. Tak jsem se přestěhoval,“ pokračuje.

Ferrari, striptýzové kluby a drogy

Jenže po vydařeném startu přišlo zranění, po němž nadobro na zanevřel na fotbal. „Dostal jsem se do depresí, hodně jsem pil a sázel. Koupil jsem si Ferrari a neuměl jsem odolat nutkání neustále chodit do striptýzových klubů. Několikrát jsem šel po prohýřené noci rovnou na trénink. To určitě nebylo chytré,“ přiznává dnes čtyřiačtyřicetiletý bývalý fotbalista. Liverpool byl podle něj tehdy drogovým doupětem.

iZdroj fotografie: Everton FC

Pil jsem sedm dní v týdnů, hlavně když jsem byl v Liverpoolu. V tom městě teče alkohol potokem a kokain se dá sehnat doslova všude. Bez fotbalu jsem měl deprese a můj stav se zhoršoval. Začal jsem hodně pít a brát kokain. V závěru už jsem ani nebyl schopný soustředit se na fotbalové cíle,“ doplňuje van der Meyde, jehož dobrodružné období stálo rodinu i peníze. Závislosti se naštěstí dokázal zbavit, lituje však promrhané kariéry.

Konec kariéry bez ovací

V Evertonu během tří let nastoupil k pouhým deseti utkáním, nepomohl ani návrat do rodného Nizozemska. Tam odehrál sezónu bez jediného startu v dresu PSV Eidhoven. Ve dvaatřiceti letech pak uzavřel svou fotbalovou pouť bez velkých ovací na hřišti druholigového WKE. Vrcholem jeho kariéry tak zůstává právě evropský šampionát 2004, kdy na Nizozemce vyzráli jen Češi a pozdější finalisté z Portugalska. Na bronzový úspěch však dnes může jen vzpomínat.

Vzpomínáte si na utkání české reprezentace proti Nizozemsku na EURO 2004?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články