Předseda rozhodčích Příhoda: Některé zápasy se úplně nepovedly. Máme vyhlédnuté mladé sudí z třetí ligy

Výrazným chybám se čeští fotbaloví rozhodčí nevyhnuli ani letos na podzim. Výkony sudích v českých profesionálních soutěžích okomentoval předseda komise rozhodčích FAČR Radek Příhoda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chyby, chyby a chyby. Právě ty se ve spojitosti s rozhodčími objevovaly v titulcích největších titulků na podzim nejčastěji. Na chyby sudích si otevřeným dopisem na začátku listopadu stěžovalo také vedení pražských Bohemians, proti kterým rozhodčí chybují často. „Ať už byla pochybení způsobena úmyslem či neumětelstvím, obojí je pro nás nepřijatelné na úrovni profesionálního fotbalu,“ stojí v dopise.

Přesto podle šéfa komise rozhodčích FAČR Radka Příhody nebyla výkonnost výrazně špatná. „Obecně jsme měli dobré zápasy, ale samozřejmě také ty, které se rozhodčím úplně nepovedly. Celkově to, myslím, špatné nebylo, ale samozřejmě je co zlepšovat,“ prohlásil Příhoda, který ve funkci působí od léta. „Ale v oblasti rozhodcovství nemůžete být nikdy zcela spokojeni,“ doplňuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je před námi jarní část sezony, v níž se hraje o konečná umístění – pozice na čele tabulky i sestupy, což bývá ještě náročnější než podzim. Ale věříme, že se rozhodčím tato část sezony povede,“ věří. Člen komise rozhodčích Libor Kovařík doplnil, že je pozitivem zpětná vazba od klubů, které necítí tendenční zacházení. „Naším největším vítězstvím je zpětná vazba od klubů. Říkají, že chyby se dějí, ale že tam necítí tendenčnost,“ doplnil podle ČT Sport.

Chybovost se navíc může na jaře ještě zvýšit. Podle Příhody chce totiž komise delegovat do profesionálních soutěží i sudí z úrovně třetí ligy. „Počítáme, že dostanou šanci. Ideálně by měl být zachován nějaký delší proces, kdy se rozhodčí prosadí nejprve na úrovni druhé ligy a pak se posunou na nejvyšší stupeň,“ dodává s tím, že tolik času a prostoru nyní komise nemá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

My však tolik času a prostoru nemáme, vše se musí urychlit a také mladí rozhodčí musí dostat svoji šanci,“ dodal Příhoda. „Tím pádem očekáváme, že budou i více chybovat. Věděli jsme, že když do toho rizika půjdeme, chyby budou. S tím počítáme,“ uvedl. Přesto věří, že jde o správný krok. Příkladem podle něj může být zvládnuté utkání mezi Baníkem a Slavií ze strany nezkušeného Dalibora Černého.

Před utkáním jsme čelili názorům, že je riziko delegovat tak nezkušeného rozhodčího na podobný zápas. A on jej zvládl, utkání se mu povedlo. Když bude takových případů víc, jenom dobře. Samozřejmě musíme počítat i s tím, že rozhodčí, kteří nemají například s nejvyšší soutěží dost zkušeností, chyby logicky dělat mohou,“ zakončil.

Zdroj: Fotbal, ČT Sport

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články