Pražské derby: Debakl Sparty a plyšáci pro dobrou věc

i Foto: thestar.com.my

Utkání pražských „S“ bylo bezpochyby tím nejsledovanějším zápasem desátého kola Fortuna ligy. Souboje dvou nesmiřitelných městských rivalů jsou pro diváky pokaždé velmi atraktivní a jinak tomu nebylo ani v tomto případě. Ještě před úvodním hvizdem tohoto ostře sledovaného duelu, který ve výsledku vyzněl mnohem lépe pro hostující celek, zasypaly hrací plochu plyšové hračky hned ze dvou různých důvodů – fanoušci Sparty tím chtěli dát najevo protest proti Nicolae Stanciovi, který ještě před rokem hájil jejich barvy a nyní působí v kádru Sešívaných. Příznivci hostí pak na popud Jaroslava Tvrdíka přispěli svými plyšáky na dobrou věc.

Protest proti rumunskému fotbalistovi byl poměrně klidný

Trenér Sparty Václav Jílek již na předzápasové tiskové konferenci avizoval, že domácí fanoušci hodlají přivítat Nicolae Stancia „s plnou parádou“. Není se ostatně čemu divit, přestup k městskému rivalovi se prostě neodpouští. Kdo ovšem čekal zběsilé bučení po čas celého zápasu, hluboce se mýlil. Když hráči obou týmu vyběhli na hrací plochu, ozývala se sice z domácích tribun hesla jako „krysa pro krysu“ doprovázená pohazováním plyšových myší, prasat či hadů, to bylo ale víceméně všechno.

Stanciu byl po čas tohoto dění ledově klidný a nedal na sobě znát žádné rozpaky, naopak v určité chvíli vypadal i lehce pobavený. Dokonce si ještě před startem zápasu stihl podat ruku s majitelem Sparty Danielem Křetínským a prohodit s ním také několik zdvořilostních frází, čehož si mohli všimnou i diváci O2 TV u televizních obrazovek.

Akce „Plyšáci do Motola“ se vydařila

Plyšové hračky byly pro duel Sparta se Slavií skutečně symbolické, létaly totiž ze všech sektorů. Proč se k tomuto aktu odhodlali hosté? Generální ředitel Sešívaných Jaroslav Tvrdík totiž vyhlásil akci „Plyšáci do Motola“, která měla za cíl vybrat co nejvíce těchto hraček pro nemocné děti. Hostující fotbalisté k předzápasovému focení dokonce nastoupili ve speciální edici triček, která tímto sloganem disponovala. Akce se opravdu vydařila. Pod slávistickou tribunou posbírala pořadatelská služba stovky hraček, které pomohou dobré věci.

Zápas vyzněl jednoznačně pro kralující mistry

Sparťané ještě před zápasem hlásali do světa, že o síle jejich městského rivala sice moc dobře vědí, nicméně jim nehodlají dát nic zadarmo. Svěřenci Václava Jílka začali skutečně o něco aktivněji, i když první gólovou příležitost zaznamenali hosté. Vladimír Coufal nejprve v patnácté minutě těsně minul, Tomáš Souček se však o čtyři minuty později z pokutového kopu nemýlil. Do konce prvního poločasu mohli domácí vyrovnat, jenže útočné akce ztroskotali na skvělém Ondřeji Kolářovi, který aktuálně chytá v životní formě.

V 55. minutě se Sešívaní radovali podruhé. Poté, co gólman Heča nejistě vyrazil balón před sebe, se k dorážce dostal Peter Olayinka, který se štěstím a tečí Michala Sáčka zvýšil vedení svého týmu. Sparťanům svitla naděje v momentě, kdy Josef Hušbauer obdržel druhou žlutou kartu a byl hlavním rozhodčím poslán předčasně do sprch.

S početní výhodou si ovšem domácí nedokázali poradit, jejich výkon působil chvílemi až zoufale. Síly na hřišti se opět vyrovnaly v 86. minutě, kdy Benjamin Tetteh nebezpečně atakoval Hovorku a byl po právu odměněn červenou kartou. Důležitou pojistku Slávistů přidal v devadesáté minutě Masopust, který v samostatném úniku přehodil brankáře Heču a zasadil se o to, že Slavia nakonec přemohla svého soupeře 3:0 na venkovním stadionu.