Poslední mohykáni Andrea Stramaccioniho ve službách Sparty

i Zdroj fotografie: usatoday.com
                   

Fotbalová Sparta prošla za posledních několik let značnou obměnou jak po stránce herní, tak po stránce vedoucí. Velký zásah do sestavy pak před třemi lety provedl zejména italský kouč Andrea Stramaccioni, který si zcela nepochopitelně získal důvěru Daniela Křetínského a následně poměrně dlouho oddaloval svůj konec, když se hvězdnému a hlavně nákladnému týmu nedařilo. S jeho odchodem si letenským fanouškům hodně ulevilo, byť někteří jím přivedení hráči v klubu působí dodnes. O koho konkrétně jde a jak se jim daří?

Tal Ben Chaim a Semih Kaya

iZdroj fotografie: twitter.com

Začneme těmi hráči, kterým se ve službách Sparty dlouhodobě nedaří a je otázkou, jak dlouho s nimi bude mít sportovní vedení v čele s Tomášem Rosickým ještě trpělivost. Tím prvním je izraelský kanonýr Tal Ben Chaim, který stál téměř osmdesát milionů eur, jenže odměnit se klubu zatím nestihl ani za pár ubohých korun. Odehrál jen dvacet zápasů, od té doby se trápí se špatným zdravotním stavem a když už jej vidíme na hřišti, pak jen v barvách rezervního týmu.

Semih Kaya je také kapitola sama o sobě. Zkušený turecký stoper se měl stát základním stavebním kamenem obranných valů, od prvních dní se však stal spíše hodně drahou výplní lavičky náhradníků. Jednou nohou už měl nakročeno k odchodu, nějaký čas strávil na hostování v rodném Turecku. Václav Jílek mu dal ještě jednu příležitost, ale ani na podruhé to nedopadlo o moc lépe.

Lukáš Štětina a Florin Nita

Nyní se zastavíme u hráčů, kteří střídají špatné i lepší výkony. Středový obránce Lukáš Štětina za italského trenéra nastupoval pravidelně, pod stále se střídajícím realizačním týmem ovšem postupně ztrácel půdu pod nohama až se nakonec zdálo, že z Letné odejde. Na jaře ovšem přišel nečekaný zvrat, kdy se slovenský zadák opět vrátil do základní sestavy. Hodně mu pomohly také chabé výkony spoluhráčů na stejném postu.

Rumunský brankář Florin Nita dlouho platil za klubovou jedničku, která se na hře Sparty jako jediná dala pochválit. Na jeho místo ovšem později nastoupil Milan Heča, který už jej mezi tři tyče nepustil pěknou řádku zápasů. Není ale všem dnům konec, fanouškům se totiž jejich současný strážce svatyně začíná zajídat a není vyloučeno, že v dalším ročníku se poměry sil znovu změní.

Guélor Kanga, Georges Mandjeck a Srdjan Plavšič

iZdroj fotografie: dailyrecord.co.uk

Úplně nakonec jsme si nechali trojici, které se na Spartě jako jediné daří dlouhodobě. Guélor Kanga platí za jednoho z nejlepším střelců celé soutěže, hra by bez jeho přítomnosti postrádala smysl. Georges Mandjeck byl stejně jako Semih Kaya jednou nohou venku, pak ale zabojoval a základní sestava bez něj na jaře neexistovala. Kvůli tomu, zdá se, zůstane. No a Srdjan Plavšič? Upřímně se od něj očekávalo mnohem víc, produktivitou nás rozhodně neoslnil. Šanci na hřišti ale dostává často, takže se dá jeho angažmá považovat za úspěšné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Pět důvodů, proč se (my Češi) za volantem chováme tak, jak se chováme. Jinde v Evropě by to neprošlo
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Záběry z helmy ukazují drsný život v první linii: zpustošená krajina zalitá šedými mračny, granáty a kulky prolétající kolem hlavy
Události247.cz
Události247.cz
Němečtí a čeští zákazníci stále dostávají odlišnou kvalitu potravin pod stejným obalem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství