Posila jako z jiného světa: Priskeho kůň nemá na Letné co dělat!

GLOSA: Jeho výkony vyvolávají řadu otazníků. Přesto je jisté, že nejnovější posila pražské Sparty na Letné příliš dlouho nevydrží.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Před několika týdny přicházel jako zdánlivě nenápadná posila z francouzského Toulouse. Sparta jej ukořistila formou hostování s opcí a fanoušci spekulovali, zda nepůjde o další z řady nevydařených zahraničních posil. Na Letné totiž v uplynulých měsících neuspěli Awer Mabil z Cádizu či Dimitrije Kamenović z Lazia a po krátkých výpůjčkách se vrátili zpět do svých kmenových klubů. Srbský křídelník je však opačným případem.

Veljko Birmančević. Tohle jméno je potřeba si zapamatovat, jedná se totiž o aktuálně nejlepšího hráče tuzemské nejvyšší soutěže. Pětadvacetiletý Srb převyšuje dokonce úroveň českého fotbalu natolik, že je až překvapením, jak se na Letnou dostal. Ještě před dvěma lety totiž nastupoval za srbskou reprezentaci a patřil k nejlepším hráčům švédské ligy, loňské působení ve Francii mu však příliš nesedlo.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Přesto jde o hráče s neuvěřitelnou kopací technikou, který je schopen obejít hned několik protihráčů v řadě a chladnokrevně zavěsit. Ač číselně zatím mírně zaostává, dokázal z křídelní pozice zaznamenat čtyři branky a čtyři asistence. Naposledy se podílel na třech brankách proti Slovácku. Herně však vysoce převyšuje své spoluhráče a není otazníkem kdy, ale za jakou částku Spartu po konci hostování opustí. Stejně jako u obdobného klenotu sešívaných v podobě Christose Zafeirise.

Touží po Lize mistrů

Talentovaný Srb totiž již dříve nezastíral, že jeho snem je nastupovat pravidelně v Lize mistrů. To je bezpochyby něco, co mu celek z Letné nemůže nabídnout. „Chci hrát o titul a také o Ligu mistrů. To mě motivuje. Věděl jsem, že Sparta bude hrát o Ligu mistrů a já Ligu mistrů hraju rád, a to i kvalifikaci,“ prohlásil bezprostředně po svém přesunu. Zatím mezi evropskou smetánkou nastoupil pouze v jediném případě, kdy se s Malmö probojoval až do základní skupiny.

Chci hrát Ligu mistrů znovu a přišel jsem sem kvůli těmhle cílům. To znamená hrát o Ligu mistrů, případně Evropskou ligu,“ dodal tehdy ofenzivní univerzál. Je tak zřejmé, že česká liga je pro Birmančeviće jen přestupní stanicí: a to je bezpochyby dobře. Můžeme si tak užívat jeho výkony a držet mu palce, aby překonal kariéru dosud nejlepšího zahraničního hráče, který prošel českou ligou: Edina Džeka.

Patří Veljko Birmančević k nejlepším hráčům české nejvyšší soutěže?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články