Porazit Barcelonu, to bylo jako orgasmus, vzpomíná Özil. Kdo ho vyštípal z Arsenalu?

Patřil mezi nejlepší kreativní záložníky své doby, přesto se nakonec jeho hvězda vytratila. Jak vzpomíná Mesut Özil na kariéru v Realu Madrid a konec v Arsenalu?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Technická zdatnost, kreativita, geniální přihrávky a tvorba hry. To je jen hrstka individuálních schopností, kterými bývalý záložník Mesut Özil vynikal. Dnes bývalý záložník, který ukončil kariéru teprve loni ve čtyřiatřiceti letech, totiž sázel i na svou produktivitu. V kariéře totiž nasbíral úctyhodných 114 branek a 222 asistencí, největší radost mu však dělají kolektivní úspěchy. „Vzpomíná se na góly a asistence, ale já mám na kontě i hromadu důležitých předfinálních přihrávek,“ přiznal v rozhovoru pro deník Marca.

Pro mě bylo nejdůležitější vyhrát jako tým,“ přiznal s tím, že právě to bylo jeho fotbalové krédo. „Vždycky jsem se snažil, aby moji spoluhráči maximálně zazářili, a myslím, že o tom byl můj styl fotbalu. Přišlo období, kdy jsem byl velmi rád, že mohu nechat ostatní zazářit. A vždycky jsem očekával, že tak bude uvažovat celý tým: sobectví na hřišti nikdy nevyhrává, nikdy jsem nechápal lidi, kteří mi říkali, abych byl víc sobecký a víc střílel,“ vzpomíná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K velké kariéře měl našlápnuto už od útlého dětství, proto si jej v sedmnácti letech vybralo Schalke do svého A-týmu. Özil nezklamal, o dva roky později putoval do Werderu Brémy a v jednadvaceti letech už jej ohlašoval jako novou posilu španělský Real Madrid. „Tehdy jsem si uvědomil, že jsem na jiné úrovni. Hrál jsem sice na mistrovství světa 2010 v dresu Německa, měl jsem zkušenosti z Evropy. Ale tohle bylo něco výjimečného,“ přiznává.

Tehdejší El Clásica měly všechno, tvrdí

V dresu bílého baletu nakonec strávil tři roky a podepsal se pod mistrovský titul, vítězství v domácím poháru a superpoháru. Ač Real Madrid mezi lety 2010 a 2013, kdy v něm Němec působil, šlapal jako hodinky, výraznější úspěchy sbíral jeho rival z Camp Nou. „Myslím, že jsem zažil nejlepší éru El Clásica, Madrid-Barçu v celé jejich slávě, dokonce i semifinále Ligy mistrů. Byly to zápasy, které měly všechno,“ pokračuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dnes už El Clásico ztratilo na intenzitě a vzrušení, řekl bych. Porazit Barcelonu tehdy bylo jako orgasmus, protože to byly neuvěřitelně silné zápasy,“ doplňuje a vzpomíná i na pětigólový ligový debakl v roce 2010. „To byla jedna z mých největších nočních můr na hřišti,“ míní. „Odehrál jsem spoustu zápasů, spoustu derby, ale myslím, že už nikdy nebude nic jako tehdejší El Clásicos,“ dodává Özil, který posléze zamířil do Arsenalu.

Arsenal? Zaslouží si titul

V jeho dresu však předváděl svou genialitu jen zřídkakdy a jeho forma výrazně kolísala. „První roky byly velmi dobré. Hráli jsme Ligu mistrů, měli jsme skvělý tým se skvělými hráči a neuvěřitelného trenéra, jakým byl Arséne Wenger,“ doplňuje s tím, že po jeho odchodu se věci změnily. Tečku mu vystavil až trenér Mikel Arteta, který jej nemilosrdně vyřadil z kádru. Özil však dodává, že nechce přilévat olej do ohně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mám po kariéře a přeji všem fanouškům Arsenalu, kteří mě vždy velmi podporovali, vše nejlepší. Byl bych rád, kdyby mohli slavit titul v Premier League. Zaslouží si ho,“ dodává Özil, který posléze hrál za Fenerbahçe a İstanbul Başakşehir.

Jak vzpomínáte na fotbalovou kariéru Mesuta Özila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články