Poprvé za 64 let se letos nebude udělovat Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu

                   

Jakoby toho již tak nebylo dost, pandemie koronaviru opět mění dějiny sportu. Tentokrát jde o zrušení prestižní ankety o nejlepšího fotbalisty roku, tedy o cenu Zlatý míč. Děje se tak poprvé od roku 1956.

Důvodem takového rozhodnutí je dle šéfredaktora magazínu France Football Pascala Ferréa zkrátka to, že hráči neměli v sezoně stejné podmínky. Cena podle nich nemohla být udělena spravedlivě. Hráči hráli na počátku roku před plnými stadiony, poté před prázdnými sedačkami.

iZdroj fotografie: tass.ru

Letošní rok je pro fotbal atypický

Hráči se do ankety vybírají dle výkonů v různých soutěžích. Letos se však odložilo nejen mistrovství Evropy ve fotbale, ale také Copa América, šampionát z Jižní Ameriky. Tím pádem by došlo k hodnocení hráčů především díky výkonům v evropské Lize mistrů. Ferré řekl, že „Ve fotbale nastala spousta změn, které jsou naprosto legitimní a které nezpochybňujeme s ohledem na celosvětovou zdravotní krizi. Letošní rok ale nemůžeme považovat za typický. Mimořádné okolnosti vedly k výjimečnému rozhodnutí”.

Původně byla cena udělována pouze evropským hráčům. Podmínky byly později změněny a vyhrát mohl i hráč, který hrál v některém evropském týmu. Od roku 2007 již bez omezení může vyhrát kterýkoliv hráč na světě.

  • prvním hráčem, který obdržel Zlatý míč byl Angličan Stanley Matthews
  • z Čechů se povedlo vyhrát Josefu Masopustovi a Pavlu Nedvědovi
  • rekord v počtu vítězství drží Argentinec Lionel Messi se 6 vítězstvími
iZdroj fotografie: bbc.co.uk

Plošně zavedené změny umožní pořádání v příštím roce

Příští rok by mělo vyhlášení soutěže proběhnout již standardně, ovšem pouze za předpokladu, že všichni hráči budou mít stejné podmínky. Pokud by došlo k nějakým restrikcím, je zapotřebí, aby byly vyhlášeny a dodržovány plošně. Například by mohlo střídat 5 hráčů namísto 3 a v ochozech by nadále nebyli diváci. „Tomu bychom se přizpůsobili, protože by to bylo srovnatelné“, řekl Pascal Ferré.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články