Pohádkový půlrok pro Dediče: Třinci góly zachránil druhou ligu, nyní si zahraje Ligu mistrů

Ještě před necelými dvěma měsíci slavil záchranu svého Třince ve druhé nejvyšší soutěži, nyní si může slovenský útočník René Dedič připsat vůbec první start v Lize mistrů.

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň
                   

Je to příběh jako z pohádky. Odchovanec trenčínského fotbalu René Dedič v lednu zamířil z Příbrami do Třince, kterému měl pomoci vystřílet záchranu ve druhé nejvyšší soutěži. Slezský celek získal na podzim jen čtrnáct bodů a od sestupových příček jej dělil pouhý bod. Zkušený kanonýr však splnil svou roli na výbornou a jeho šest branek pomohlo Třinci k udržení čtrnáctého místa a záchraně ve druhé lize.

O pouhý půlrok později si jej nečekaně vyhlédla plzeňská Viktoria, která s vědomím možného postupu do evropských pohárů rozšiřovala svůj kádr. Sám devětadvacetiletý Slovák přiznal, že si nejprve myslel, že jde o žert ze strany svého otce.Přišlo to zcela nečekaně. Po tréninku v Třinci mi zavolal otec. Řekl mi, ať hádám, který klub mě chce. Říkal, že Plzeň… Zrovna jsem se vzpamatovával, tak jsem mu řekl, že mu večer zavolám, že pak bude čas na vtipy,“ prohlásil pro Šport.sk.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Ale on to myslel vážně. Volali mi i trenéři a manažeři Třince, že Plzeň má velký zájem. Během tří dnů se kluby dohodly. Celkově to netrvalo ani týden a připojil jsem se k Viktorii na soustředění v Rakousku,“ dodal Dedič, který zanedlouho podepsal smlouvu o půlročním hostování s opcí a rázem se ocitl v kádru úřadujícího českého šampióna. „Dostal jsem šanci, která se už nemusí opakovat. Jsem připraven bojovat o trvalý přesun,“ zdůraznil.

Na hřišti oslavil postup mezi smetánku

Tehdy ještě nevěděl, že o pár týdnů později si užije na hřišti ve Štruncových sadech postup do nejprestižnější klubové soutěže světa. Čtyři minuty před koncem jej totiž trenér Michal Bílek poslal na trávník, aby pomáhal odvrátit závěrečný nápor hostujícího Karabachu. Pak už si mohl vysoký útočník užívat bouřlivou atmosféru postupu do Ligy mistrů. To však pro slovenského kanonýra zdaleka nemusí být konečná.

Vzhledem k tomu, že trenér Bílek jej nasadil na závěrečné minuty zápasů proti Helsinkám a Tiraspolu je možné, že s ním bude počítat i na závěrečné minuty utkání Ligy mistrů. Dedič, který ještě před půlrokem bojoval o udržení ve druhé lize, si tak může zahrát proti katalánské Barceloně, italskému Interu Milán nebo německému Bayernu Mnichov.

Dokáže Dedič vstřelit branku jednomu z evropských gigantů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články