Pohádka o tom, jak skvělý fotbalista spadl až na samotné dno

i Foto: barcablaugranes.com
                   

Turecký fotbalový záložník Arda Turan je prototypem hráče, který sice mířil ke hvězdám, ale nakonec zažil pád na tvrdou zem. Před šesti lety válel v barvách španělského Atlética Madrid, v La Lize patřil k nejoblíbenějším zahraničním fotbalistům vůbec. Po přestupu do Barcelony to s ním však začalo jít v kopce. Nyní po něm už ani pes neštěkne. V tureckém klubu, kam se vydal na hostování, jsou jeho dny nadobro sečteny a těžko může doufat, že se prosadí v nabitém kádru Katalánců. Na bedrech si navíc nese hříchy minulosti i podmínečný trest za vystoupení se zbraní v nemocnici.

Arda Turan před dvanácti lety očaroval svět

Rodák z tureckého Istanbulu v roce 2008 pravidelně nastupoval za domácí Galatasaray, tamní reprezentaci navíc pomohl k cestě do semifinále na EURU. Hned na to začal dostávat nabídky zahraničních klubů, k přestupu se ovšem překvapivě rozhodl až za další tři roky. Posílil španělský celek Atlético Madrid, s nímž vzápětí vyhrál ligový titul a probojoval se až do finále Ligy mistrů. Turanovi výkony přiměly slavnou Barcelonu jednat, Atléticu za něj nabídka 34 milionů eur, což je v přepočtu na naši měnu asi 860 milionů korun.

Arda Turan se mohl zcela zaslouženě radovat, jenže oslavy bohužel ztroskotaly hned poté, co poprvé oblékl dres Katalánců. Na hřišti se mu přestalo dařit, kromě hattricku do sítě Borussie Mönchengladbach v rámci Ligy mistrů prakticky nepředvedl vůbec nic zajímavého, během sezóny 2017/2018 odehrál jediný soutěžní zápas. Uvadající hvězda se proto rozhodla vrátit na rodnou hroudu, dva a půl roku strávila v Istanbulu Basaksehir s hráči jako Robinho, Martin Škrtel, Gael Clichy či Demba Ba. Jenže ani tam mu pšenka nekvetla.

Turanovi časté projevy agrese vyústily v incident se zbraní

Arda Turan se na nové adrese sotva zabydlel, a už vlastní vinou vypadl ze soupisky. Proč? Během zápasu totiž napadl asistenta rozhodčího, za což vyfasoval rekordní stopku na šestnáct zápasů (ve výsledku zkrácena na deset). Ještě toho samého roku na sebe Turan upoutal pozornost potyčkou s oblíbeným zpěvákem Berkayem Sahinem, jemuž se v baru snažil přebrat partnerku. Sám byl ovšem v té době čerstvě ženatý.

Oba slavní muži skončili v nemocnici, načež se Turan přišel sokovi omluvit se zbraní v ruce. Údajně po Sahinovi chtěl, aby ho zastřelil. K výstřelu nakonec opravdu došlo, naštěstí ovšem zmatený Turan zlikvidoval jenom podlahu. Hrozilo mu až dvanáct let za mřížemi, soud se však nakonec rozhodl jen pro podmínku na dva a půl roku.

V tureckém klubu, pod jehož křídla Arda Turan do nedávné doby spadal, si řekli dost. Rozvázali s ním hostování a poslali jej zpět do Barcelony, kde se k prvoligovému týmu bezpochyby nepřipojí. Ve svých 32 letech tak může pomýšlet nad koncem kariéry. S tou reprezentační už ostatně sekl, avšak až potom, co se v letadle popral s novinářem. Komu není rady, tomu není pomoci…

Foto: barcablaugranes.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články