Podle Pavla Vrby v Plzni začíná nová éra, bude ovšem stejně úspěšná?

                   

Času nejde vzdorovat věčně. O tom se v poslední době přesvědčilo hned několik stěžejních tváří fotbalové Plzně z let minulých, která jedna po druhé opouštěla kádr jednoho z nejlepších českých klubů současnosti a zamířila buď na méně lukrativní angažmá a nebo se rozhodla ukončit svou aktivní sportovní kariéru definitivně. Marek Bakoš, Daniel Kolář a Milan Petržela už nepatří na soupisku Viktoriánů a jejich absence se od prvních zápasů citelně znát. Nové posily se zatím herně trápí, kvalitní fotbal aby člověk pohledal. Podle Pavla Vrby je aktuální výsledkový pokles organickou reakcí na to, že se Plzeň přesouvá do další fáze a většina hráčů ještě do velikosti svých předchůdců nedorostla. Změní to však někdy?

Podle mnohých má Plzeň nejlepší roky za sebou

Všichni jistě máme ještě v živé paměti tým utvořený kolem stárnoucího Pavla Horvátha, který byl tenkrát poskládaný ze skrze „béčkových“ fotbalistů, o něž nebyl v jiných velkých klubech u nás zájem. Tato podceňovaná družina se dokázala pod vedením tehdy nového kouče Pavla Vrby vypracovat v elitní tuzemský klub, s nímž bylo nutné počítat. Postupem času se v Plzni vytvořil hegemon, který několik let pravidelně přehrával své soupeře ničivou útočnou silou, protože obranná práce Viktoriánům nikdy příliš neseděla. Jenže jak čas plynul, úspěšný kádr se začal postupně rozpadat.

Nyní se Plzeň dostává do fáze, kdy musí všem přihlížejícím dokázat, že i bez Horvátha, Petržely, Bakoše, Koláře či Hrošovského dokáže stále hrát na vysoké úrovni a předvádět kvalitní fotbal nejen na české fotbalové scéně. Toto přání v rozhovoru pro deník iSport vyjádřil i trenér Pavel Vrba slovy:

„Sice říkáte, že máme zkušené mužstvo, ale tolik hráčů už tady takové zkušenosti s podobnými zápasy nemá. V Plzni nastává trošku změna, někteří hráči skončili a mají to za sebou, někteří přestoupili, začíná tady nové éra. Doufejme, že ti, co nemají tolik zkušenosti, se přidají k těm, co už tady podobné chvíle zažili.“

Velké naděje jsou vkládány do mladého Čermáka

Plzeň má aktuálně problémy mnoho fotbalistů na marodce. Tam se nachází například útočník Beauguel, Ekpai, Čermák či Hubník. Všichni čtyři jsou pro hru Plzně poměrně důležití, hned dvě jména jednoznačně patří do základní sestavy. Zatímco velezkušený Roman Hubník na pozici stopera může počítat s poměrně adekvátní náhradou, čili si může dát s léčením načas, u Aleše Čermáka absence tak jednoduchá není. Roli podhrotového hráče převzal po loučícím se Danielu Kolářovi a vedl si  v ní opravdu bravurně. Právě on by mohl být pro Plzeň obrovským příslibem do budoucna a jednou z ukázek, jak by adaptace nových tváří měla vypadat. Na jeho adresu se Pavel Vrba pro deník iSport také rozpovídal:

„Souhlasím s tím, že když byl Aleš na hřišti, byli jsme ve finální fázi úspěšnější. Na jeho pozici momentálně hledáme někoho, kdo by ho nahradil. Zatím se nám to nedaří, i když zkoušíme všechno možné. Aleš už s námi začal trénovat, ale nasadit ho do utkání by bylo obrovské riziko, aby si zranění ještě neobnovil. Potrvá tak týden, než zasáhne do utkání.“

Foto: f-arena.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články