Astronomický plat Cristiana Ronalda? Kam se hrabe na Davida Beckhama! Odchodem z Realu Madrid do MLS vydělal mnohem víc

Královský plat Cristiana Ronalda v Saúdské Arábii? David Beckham vydělal v zámořské MLS mnohem víc. Za vším jsou dvě klauzule v jeho tehdejší smlouvě. Celková částka vás ohromí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když David Beckham v 31 letech zamířil z Realu Madrid do zámořské MLS, postaral se tím o senzaci. Mnozí ho považovali za blázna, když kývl na nabídku Los Angeles Galaxy s platem 6,5 milionů dolarů na sezonu. Na Santiago Bernabéu přitom bral 20 milionů dolarů. Kapitán anglické reprezentace schytával kritiku z mnoha stran. Jenže když se podíváme podrobněji na podmínky, které Beckham vyjednal v USA, zjistíme, že jde o jednu z největších sportovních smluv všech dob. Kam se hrabe plat Cristiana Ronalda v Saúdské Arábii.

Vždyť to nedává smysl…

V lednu 2007, kdy se anglická hvězda rozhodla zamířit do zámoří, patřila MLS k trpaslíkům. V Americe byl fotbal v té době okrajovým sportem. Světelné roky od popularity NFL, MBL, NBA nebo NHL. Stejné to bylo i s televizními právy. Zkrátka přesun Beckhama nedával na první pohled smysl. Jenže šlo o skvěle promyšlený plán. Abychom pochopili širší kontext, musíme se vrátit do Manchesteru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během působení v United vyrostl David Beckham v celosvětově jednu z největších fotbalových hvězd. S Manchesterem mimo jiné vyhrál Ligu mistrů a získal šest anglických titulů. V roce 2003 se anglický reprezentant rozhodl, že po osmi letech na Old Trafford nazrál čas ke změně dresu. Přetahovanou velkoklubů následně vyhrál Real Madrid, který za Beckhama zaplatil 50 milionů dolarů.

Milion dresů za půl roku

I když londýnského rodáka trápila ve Španělsku zranění a příliš se mu nedařilo ani na hřišti, pro bílý balet znamenal příchod Beckhama fantastický obchod. Během šesti měsíců od příchodu Angličana na Santiago Bernabéu prodal klub přes milion jeho dresů. Joseph Pompliano na serveru Huddle Up upozorňuje, že obrovský skok zaznamenal celý prodej suvenýrů Realu Madrid. Zatímco za rok 2002 dosáhl zisku 252 milionů dolarů, po příchodu Beckhama vyskočil na 600 milionů dolarů. To dělalo podle tehdejšího kurzu cca 17 miliard korun!

iZdroj fotografie: Depositphotos

A Beckhamománie nabírala na síle. Komerční hodnotu hráče si uvědomil i Adidas a s Davidem Beckhamem podepsal doživotní smlouvu. Záložník za ní zinkasoval na tehdejší dobu neuvěřitelných 160 milionů dolarů. Když mu končila čtyřletá smlouva v Realu Madrid, rozhodl se anglický reprezentant udělat šokující krok. Mohl nadále působit v elitních evropských soutěžích, místo toho podepsal pětiletou smlouvu s Los Angeles Galaxy. A tady to začíná být opravdu zajímavé.

Calderón: Nikdo na světě ho nechtěl, jen Los Angeles

Tehdejší prezident Realu Madrid za tento krok Beckhama ostře kritizoval. „Jde do Hollywoodu, aby se stal napůl filmovou hvězdou. Udělali jsme dobře, že jsme s ním neprodloužili smlouvu. Dokazuje to, že ho nechtěl podepsat nikdo na celém světě, kromě Los Angeles,“ citovaly NY Times Ramóna Calderóna. Anglické hvězdě to bylo fuk.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na příchodu Davida Beckhama nemělo zájem jen LA Galaxy, ale také samotné vedení MLS. A to do takové míry, že kvůli tomu změnili v zámoří pravidla ohledně platového stropu. Mimochodem v té době platil v této soutěži strop jen 2,1 miliónu dolarů. Kalifornský klub ovšem nabídl hráči roční plat 6,5 milionů dolarů. Prošlo to nakonec díky zmíněné změně. Od té doby platí v MLS pravidlo (známé jako Beckhamovo pravidlo), že každý klub může platit jednoho hráče mimo platový strop.

Beckham si uvědomil, co nikdo jiný neviděl

Že jde o banalitu? Možná, ale díky tomuto pravidlu mohly v následných letech zámořské kluby přivést evropské hvězdy. Například Thierryho Henryho, Wayna Rooneyho nebo Zlatana Ibrahimoviče. A v čem spočívá genialita v odchodu Davida Beckhama do zámoří? Dokázal se podívat na MLS a americký trh v dlouhodobém horizontu. A objevil obrovský potenciál. Při podpisu smlouvy s LA Galaxy si tak mohl dovolit kývnout na základní plat 6,5 milionů dolarů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyjednal si ovšem podmínky, o kterých se dlouho nevědělo. Jedna klauzule mu například zajišťovala určitý podíl ze všech klubových příjmů. Ano, ze všech. Od lístků, suvenýrů, přes sponzoring a televizní práva až po prodej párku v rohlíku a piva na stadiónu během zápasů. To znamenalo 18 miliónů dolarů. Když k tomu připočteme sponzorské smlouvy, dostaneme se podle Forbesu na částku 255 milionů dolarů za pět let. To z něj dělalo v té době suverénně nejlépe placeného fotbalistu na světě. Tím ovšem jeho příjmy ani zdaleka nekončí.

Nevinná klauzule? Pravý poklad

Dostáváme se totiž k další klauzuli, která zaručila Beckhamovi po ukončení kariéry právo koupit expanzní tým MLS za 25 milionů dolarů. V roce 2007 se mohlo zdát, že nejde o zas tak dobrou nabídku. Koneckonců Toronto v té době zaplatilo za expanzní klub jen 10 milionů dolarů. S postupem času se ale mnohé změnilo.

Vliv globální superstar Davida Beckhama na celý zámořský fotbal byl obrovský. Ať už jde o zvýšení průměrné návštěvnosti MLS, publicity, celkového zájmu o fotbal v USA a v Kanadě nebo nárůst hodnoty televizních práv. Jen pro porovnání: první smlouva o televizních právech vynesla lize 8 milionů dolarů za rok (2006). O osm let později už tato částka narostla na 90 milionů dolarů ročně a letos MLS podepsala s AppleTV kontrakt za 250 milionů dolarů.

Nové kluby se jen hrnou. Miliony dolarů taky

Angličan ukončil hráčskou kariéru v roce 2013. Tedy sedm let po příchodu do zámoří. Během této doby přibylo v MLS sedm nových franšíz (klubů) a do současnosti rozšířilo Major League Soccer dalších šestnáct. Díky tomu obrovsky narostla jejich cena. Zatímco v roce 2008 činila průměrná hodnota franšízy v MLS 38 milionů dolarů, nyní už jde o číslo mnohonásobně vyšší. Konkrétně 582 milionů dolarů.

I když se může zdát, že kariéra v MLS byla výhrou pro Beckhama i MLS, pravým vítězem je bývalý anglický fotbalista. Necelý rok po ukončení kariéry uplatnil opci a byl oficiálně oznámen jako nový vlastník expanzního klubu v Miami. Zaplatil za to několikrát zmíněných 25 milionů dolarů. Je pochopitelné, že jak soutěž vzkvétala, museli budoucí majitelé za nový klub platit stále více. Například v roce 2019 Charlotte za vstup do MLS vysolilo neskutečných 325 milionů dolarů.

Cena klubu s tříletou historií? Závratná

Inter Miami kvůli problémům s výstavbou stadionu vstoupil do soutěže až v roce 2020, má tedy nyní za sebou tři sezony. Během nich se tým postupně zlepšoval. Beckhamovi se navíc podařilo přilákat i velká jména. Například Gonzala Higuaína. Tím se dostáváme k aktuální hodnotě Interu Miami. Roste doslova raketově, během pár let nakynula na 585 milionů dolarů!

Spekulace v médiích, že Lionel Messi po skončení smlouvy v PSG odejde právě do Interu Miami, mohou tuto částku pěkně nafouknout. Už jen to, že se v médiích po celém světě objevuje spojení Messiho s floridským klubem, bude mít značný vliv. A teď si představte variantu, že by argentinský reprezentant skutečně zamířil do Interu Miami. Hodnotu klubu by to vystřelilo do vyšších sfér.

To je raketa…

Navíc je třeba zohlednit, že v roce 2026 hostí Mexiko, USA a Kanada mistrovství světa. S postupem času bude v zámoří značně narůstat zájem o tento sport a s fotbalovou horečkou se nepochybně sveze i MLS. A více zájmu a publicity znamená více peněz. Než šampionát začne, může být hodnota Interu klidně dvojnásobná. Aby ale nezapadlo celkové resumé: Zámořská mise vynesla Davidovi Beckhamovi více než 840 milionů dolarů a rychle přibývají další desítky milionů. Zkrátka kam se hrabe plat Cristiana Ronalda.

Udělal David Beckham dobře, když z Realu Madrid zamířil do MLS?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články