Pískot během státní hymny soupeře? Maďaři si utrhli mezinárodní ostudu

Foto: dailymail.co.uk

Kvalifikace na EURO 2020 je v plném proudu a naši nejbližší sousedé ze Slovenska v pondělním utkání vydřeli těsné vítězství nad Maďary 2:1, díky němuž (alespoň prozatím) obhájili druhou příčku skupiny E zaručující přímý postup. Respekt sportovního prostředí i fanoušků si získal zejména český kouč ve službách slovenského národního výběru Pavel Hapal. Zápas, ve kterém jeho svěřenci částečně napravili vysokou prohru s Chorvatskem, ovšem zanechal v ústech diváků nepříjemnou pachuť. Proč? Příznivci Maďarska totiž ještě před úvodním hvizdem předvedli ohlušující pískot v momentě, kdy stadionem právě zněla slovenská národní hymna. Rázem se tak postarali o skandál nebývalých rozměrů, kterým proti sobě popudili celý svět.

Maďaři měli přesilu dokonce i v sektoru určeném pro hosty

Multifunkční stadion Groupama Arena v Budapešti byl svědkem nevraživosti dvou národů, které pojí společná minulost i hranice. Lístky na očekávaný kvalifikační duel mezi Maďarskem a Slovenskem byly vyprodány dlouhou dobu dopředu a stejně tak rychle začaly i přípravy různých bezpečnostních opatření. Pořadatelé bohužel museli řešit první problematickou situaci už ve chvíli, kdy se oba týmy ještě psychicky připravovaly v útrobách svých kabin.

Sektor určený hostujícím fanouškům totiž zaplavila početná vlna maďarské menšiny žijící na jihu Slovenska. Jelikož se napětí mezi oběma skupinami lidí dalo doslova krájet, byly na místo povoláni strážci zákona, aby případné potyčky rozprášili. Brankář Martin Dúbravka, jenž poslední dva roky působí ve slavném Newcastlu United, později děkoval slovenským fanouškům, že nepříjemnou situaci zvládli s bravurou a bez sebemenších problémů:

„Fanoušci přišli skutečně v hojném počtu, ačkoli byl náš sektor z poloviny vykoupený maďarskými příznivci. Je škoda, že se něco takového stalo, ale to je bohužel realita. Pro naše příznivce to byl také náročný zápas, protože v jenom kotli s Maďary to rozhodně není příjemné. Máte sebou třeba děti a celý zápas se bojíte o jejich bezpečnost. Každopádně nám vytvořili skvělou atmosféru a jsem rád, že jsme se na závěr mohli společně radovat.“

Bučení během státní hymny je krajně nevhodné

V momentě, kdy hráči nastupovali na trávníky, začala dle tradice jako první znít slovenská národní hymna. Fotbalisté z ní bohužel nemohli slyšet ani slovo, jelikož se na stadionu většina přítomných diváků dala do hlasitého pískotu. Ačkoli je fotbal sport plný emocí, v daný okamžik se projev nesnášenlivosti opravdu nehodil. Slováci se tímto incidentem cítí být silně uraženi a žádají nápravu. Na druhou stranu se možná nemohou divit, protože ten samý zkrat sami předvedli v předešlém vzájemném utkání na domácí půdě.

Ačkoli utkání začalo na vyhrocené vlně, zbytek fotbalového svátku už se nesl v ryze profesionálním duchu na hřišti i mimo něj. Lítý souboj dvou nesmiřitelných rivalů nakonec stejně jako při předchozím měření sil vyzněl lépe pro Slovensko, které si z Maďarska odváží důležité tři body. Svěřenci Pavla Hapala se tak vrátili na druhou příčku kvalifikační tabulky E, která jim zaručuje postup na EURO 2020. Vyhráno ovšem ještě zdaleka nemají, protože Maďarsko má momentálně stejný počet bodů a prohrává pouze v měřítku vzájemných zápasů. Navíc před sebou máme ještě další tři kola, která mohou dosavadní vývoj zcela změnit.

Foto: dailymail.co.uk