Patřil mezi největší talenty, zlomil ho přestup do Manchesteru City. Guardiola mě zabíjel, přiznává dnes

(zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Jedni mu nemohou přijít na jméno, druzí ho milují a obdivují. Španělský stratég Pep Guardiola, který je aktuálně kormidelníkem Manchesteru City, patří mezi nejúspěšnější a nejoceňovanější trenérské jména současnosti, přesto zaplnila titulky německých médií jeho kritika. A to právě ze strany jeho bývalého svěřence, který teprve před několika dny natrvalo opustil Etihad Stadium.

Mladý španělský levý wingbek Angeliño patřil mezi výrazné talenty mládežnických týmů Deportiva La Coruña, i proto se skauti Manchesteru City rozhodli ho v pouhých šestnácti přivést do tréninkového centra anglického klubu. Co se zdálo jako sen zahrát si Premier League, se však pro dnes čtyřiadvacetiletého Španěla proměnilo v noční můru.

New York City, Girona, Mallorca, NAC Breda. Angeliño v kádru Citizens šance nedostával, celkem za čtyři roky v A-týmu nastoupil třikrát a proto putoval po hostováních. I tam však prokazoval svůj talent a proto jej v létě 2018 vyplatil holandský PSV Eidhoven. A rodák z Coristanco se šance chytil za pačesy. V Eredisivie zářil, nastoupil k 43 utkáním, ve kterých vytvořil rekordních 69 šancí a zvítězil v 189 duelech.

Poté, co byl vyhlášen talentem roku tamní soutěže, rozhodl se Manchester City aplikovat klausuli o zpětném odkoupení a Angeliño se tak mohl pokusit zpět o boj v kádru účastníka Premier League. Jenže to se nestalo. „Pep Guardiola zabíjel mě i moji sebedůvěru. Poté, co jsem se z Eidhovenu přesunul zpět do Manchesteru City, stačily mu jen dva předsezónní zápasy, podle nich mě posoudil a už mi nikdy nedal skutečnou šanci,“ prohlásil.

Pod Guardiolou nastoupil během sezóny jen do šesti utkání Premier League a proto se rozhodl pro odchod do Lipska. To nyní aktivovalo opci a Angeliño se tak stal hráčem bundesligového celku natrvalo. A rozdíl mezi Guardiolou a koučem Lipska Julian Nagelsmannem si nemůže vynachválit.

„Jeden z nich mi dal sebedůvěru a nechal mě hrát. Ten druhý prostě nenechal. V Lipsku cítím, že mi věří od prvního dne, kdy jsem vstoupil do klubu. Klub i kouč mi dávají neskutečnou sílu a tlačí mě k výkonům. Jsem šťastný, že můžu konzistentně naskakovat a hrát v Lipsku,“ zakončil levý bek, který za rok v Lipsku nastoupil do 47 utkání, ve kterých zaznamenal i 9 branek.