Ostuda sparťanské legendy. Policejní odposlechy ukazují, že bývalý reprezentant byl jen Berbrova loutka

Odtajněné policejní odposlechy ukazují, jak kontroverzní funkcionář Roman Berbr jednal se sparťanskou legendou a bývalým předsedou Komise rozhodčích FAČR Jozefem Chovancem.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Jako hráč slavil v dresu pražské Sparty šest mistrovských titulů, jako trenér ji pak dovedl k dalším dvěma. Bývalý reprezentační hráč a trenér Jozef Chovanec bezpochyby patří mezi největší legendy českého fotbalu, přesto nově odhalené policejní odposlechy ukazují, že jako předseda Komise rozhodčích FAČR byl pouze prodlouženou rukou kontroverzního funkcionáře Romana Berbra, který je v současnosti trestně stíhaný.

O přátelství Chovance s Berbrem a jeho spolupracovníkem Romanem Rogozem se ve fotbalových kruzích vědělo dlouhodobě. Přesto až policejní odposlechy, které zveřejnil server Seznam Zprávy ukazují na skutečnou roli dnes jednašedesátiletého Chovance v celém kolotoči. A vše naznačuje tomu, že sparťanská legenda sama cíleně napomáhala rozšiřování Berbrovy moci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Berbr psal Chovancovi, co kde má říkat, kdo budou členové jeho komise, kdo pomocní odborníci komise, s kým se má stýkat, či mu psal scénáře, jak má jednat. Zároveň mu předával pokyny, že nesmí nikde sdělit, že se stýká s Romanem Berbrem,“ citují Seznam Zprávy úryvek z policejního spisu zvaného Akce Šváb ve kterém je obsažená také SMS konverzace mezi Berbrem a Chovancem.

Řízněte do toho, diktoval mu Berbr

Josef, když už si ten Hrubeš a Příhoda včera udělali ze všech pr.el, tak mám nápad. Co kolo, to průser s videorozhodčíma. Dejme v pondělí návrh na odvolání Hrubeše (…) a já ho v úterý na výkonném výboru odvolám. Řízněte do toho, stejně nikdy tvůj nebude,“ píše Berbr Chovancovi v září roku 2018, kdy první jmenovaný působil jako místopředseda svazu a druhý jako šéf komise rozhodčích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ahoj to je dobrý nápad,“ reaguje Chovanec na tuto zprávu. Seznam Zprávy zároveň odhalují, jak vazby mezi oběma zákulisními hráči probíhali a jakým způsobem Berbr diktoval jedné z legend českého fotbalu to, o čem má mluvit. Příkladem může být SMS zpráva před jednáním výkonného výboru FAČR, kde Berbr explicitně předepisuje, co a v jakém pořadí má Chovanec přednést.

Jednání na VV: 1. Mam chuť to dělat – oslovil mě předseda 2. Chci přinést klid mezi rozhodčí a kluby 3. Řídit spíše manažersky – obklopit se odborníky 4. Chci zlepšit postavení rozhodčích na mezinárodní scéně 5. Chci spolupracovat s nižšími složkami – Čechy + Morava (je úbytek R),“ citují Seznam Zprávy policejní spis Akce Šváb a zároveň tak poukazují na to, jaké byly poměry v českém fotbale v minulých letech.

Zdroj: Seznam Zprávy

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články