Oscar zůstává v Liberci, přestup do Manchesteru City padl. A pro něj je to spíše dobře

                   

Mohlo jít o dosud největší přestup tohoto léta v rámci české nejvyšší soutěže! Mladičký záložník Liberce s liberijskými kořeny Oscar se mohl stát jednou z mnoha posil slavného Manchesteru City, který je úřadujícím mistrem Premiere League. O plánech anglického velkoklubu jsme vás informovali v jednom z předchozích článků s tím, že jednání neustále probíhají a zatím stále není nic jisté, i když okolnosti vypadají nadějně. Citizens za Oscara nabízeli 800 tisíc eur, což je v přepočtu na naši měnu před dvacet milionů korun. Výsledek intenzivních jednání je ovšem zklamáním pro všechny tuzemské fanoušky. Liberijec totiž zůstává i nadále hráčem Slovanu…

Mocné oko anglických skautů sleduje také Českou republiku

Ačkoli přestup Oscara do Manchesteru City nakonec nedopadl, utěšující zprávou je alespoň to, že evropským velikánům není česká Fortuna liga cizí. Zprávě, která během včerejšího dne obletěla celý internet, zpočátku nemohl nikdo ani uvěřit. Že by se hráč z českých vod mohl ze dne na den přesunout do Premiere League? Pohádkový scénář, který připomíná spíše brakový sportovní snímek, který sledují pouze snílkové s hlavami v oblacích v naději, že právě je podobný osud potká. Jednadvacetiletý Oscar v tomto filmovém trháku ale skutečně žil – i když jen pouhý jeden den.

Pokud si z příběhu odmyslíme veškeré pozlátko a podíváme se na neuskutečněný přestup zcela střízlivě, možná je to tak pro nadějného fotbalistu lepší. Když totiž hráči jemu podobní odejdou do zahraničí příliš brzy, většinou se ztratí v zástupu jim podobných (ne-li lepších) a následně zapadnou do evropského podprůměru. Vzpomeňme například na nadšení kolem přestupu Tomáše Kalase do londýnské Chelsea, kde se ovšem v horizontu několika let mezi hráči A-týmu prakticky neobjevil. Jak sám v jednom rozhovoru pronesl, na trénincích většinou plnil roli improvizované „tyčky“.

Přímo do City by měl Oscar velice složitou cestu

Pokud by byl přesun Oscara do kádru úřadujícího anglického mistra skutečně dotažen do konce, v kádru hlavního týmu by se od začátku zcela určitě neobjevil. Jeho další kroky by tak vedli na hostování do některého z průměrných evropských celků, odkud by se zpět do Anglie vrátil jen zázrakem. Takhle může i nadále sbírat zkušenosti v Liberci a tvrdou dřinou ve spojení s herním vytížením neustále růst. Jestli byl zájem Citizens ryzí, možná po Oscarovi sáhnou hned v příštím roce, kdy bude mít za sebou mnohem větší porci odehraných zápasů.

Sám Oscar navíc v nedávném rozhovoru uvedl, že pro něj Premiere League není životní prioritou a preferuje jinou evropskou soutěž:

„Vždy jsem snil o španělské lize, miluju totiž španělský styl hry a další moje oblíbená soutěž je Premier League. Ale k těm spíš jen vzhlížím.“

Dosavadní cesta mladého talentu

Oscar přišel do České republiky začátkem roku 2018. Ještě předtím hájil barvy litevského Trakai. Téměř okamžitě se probojoval do základní sestavy Slovanu, v níž se udržel i za stálé obměny hlavních trenérů. Nejprve hrával pod Davidem Holoubkem, pak otěže převzal Zsolt Hornyák a nyní jej vede Pavel Hoftych. Všichni tři moc dobře vědí, jaký klenot měli možnost formovat. Oscarovi totiž schází pouze produktivita, jinak je excelentním fotbalistou s vytříbenou technikou a mimořádným přehledem na hřišti.

Foto: dailymail.co.uk

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články