Opava se udržela mezi elitou, vděčí za to veteránovi

i Foto: sfc.cz
                   

Opava není v rámci české nejvyšší soutěže žádným ostříleným harcovníkem, který se pravidelně pohybuje na špici tabulky. Do Fortuna ligy se podceňovaný tým dokázal probojovat teprve vloni a v posledních měsících se stejně jako většina nováčků klepal, aby své místo na výsluní zvládl uhájit. Nutno podotknout, že při pohledu na ostatní kluby bojující o záchranu, to neměla družina vedená Ivanem Kopeckým vůbec jednoduché. Nakonec pro ně ale všechno dobře dopadlo a mohou se i nadále těšit na souboje s nejlepšími celky Fortuna ligy. Tažení za setrváním v soutěži jasně dirigoval zejména veterán Pavel Zavadil, který ani ve svém vysokém věku rozhodně nepatří do starého železa. Jakým způsobem pomohl Opavě k naprosto nečekanému úspěchu?

Karviná i Dukla Praha nakonec ostrouhaly a loučí se

Skupina o záchranu byla od začátku skoro až dokonce poměrně napínavá. Karviná se pod vedením nového kouče Františka Straky herně zvedla a v závěru základní části dokázala obrat o body i třetí tým tabulky Spartu Praha. Nicméně jí nakonec zbyly jen oči pro pláč, protože už je jasné, že od příští sezóny bude společně s Duklou Praha brázdit trávníky druhé nejvyšší soutěže.

Jedni smutní, druzí se radují. Mezi oslavenci se tak dle očekávání ocitly fotbalisté Slovácka, Bohemians Praha, Příbram a také Opava, která v posledních duelech předvedla nemožné. Nejdříve si rozdílem jedné branky poradila s Karvinou, k tomu přidala skalp Dukly a nakonec si nechala vítězství nad Příbramí. Kdo by však čekal, že lví podíl na senzačním udržení v nejvyšších fotbalových kruzích tuzemských vod zařídilo dravé mládí, mýlil by se. Hrdinou Opavy se stal hráč, který nedávno oslavil jednačtyřicáté narozeniny. Ti bystřejší z vás už určitě vědí, že řeč je o Pavlu Zavadilovi.

Zavadil je pro Opavu něco jako Jágr pro Kladno

Pavel Zavadil se v úplném závěru sezóny dostal do neskutečné formy. Ve dvou ze tří zápasů skóroval, v posledním třetím utkání zařídil obě branky Opavy. Něco takového se u hráče jeho věku jen tak nevidí. Dočkal se tak vtipných přirovnání k Jaromíru Jágrovi, který výrazně přispěl k návratu Kladna mezi českou hokejovou elitu. Fotbalista se zkušenostmi ze švédské, izraelské či řecké ligy se zkrátka do důchodu ještě rozhodně nechystá, což vyplynulo z jeho nedávných rozhovorů.

Opava se sice zachránila, nicméně její budoucnost je i nadále nejistá. Proč? Podle dostupných informací se klub potýká s ekonomickými problémy a není jasné, jestli náročné výdaje za platy svých hráčů a celkově provoz stadionu v nejvyšší soutěži zvládne i v následující sezóně. Zavadil se k této skutečnosti vyjádřil následovně:

„Nevím, co teď na to říct. Doufám, že to bude fungovat. Byl cíl zachránit ligu. Doufám, že tím dalším bude klub budovat a posouvat Opavu dopředu. Musím poděkovat fantastickým divákům, kteří nás hnali každý zápas a stáli při nás, i když se nedařilo.“

Foto: sfc.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články