Ohlédnutí za kariérou legendárního Petra Čecha v Premiere League

i Foto: football.london
                   

Plzeňského rodáka Petra Čecha v nejbližších dnech čeká poslední fotbalový zápas v jeho profesionální sportovní kariéře. Půjde o finále Evropské ligy, které shodou okolností odehraje proti svému bývalému zaměstnavateli z Chelsea, kde v letech minulých zanechal skutečně výraznou a nesmazatelnou stopu. Je to tak, každá pouť jednou končí a stejně tak i šestatřicetiletý Čech už do Premiere League z pozice hráče nikdy nenakoukne. Právě proto jsme si pro vás připravili výčet brankářových statistik, které během dlouhých patnácti let strávených v anglické nejvyšší soutěži posbíral. Pamatujete si všechny důležité momenty jeho cesty?

Klubové úspěchy Petra Čecha v Premiere League

Petr Čech přicházel do londýnské Chelsea ve svých jednadvaceti letech. Už tehdy měl zkušenosti ze zahraniční soutěže, dva roky plnil roli jedničky ve francouzském Stade Rennes. Bezprostředně po příchodu na Ostrovy se stal miláčkem publika. S „Blues“ zaznamenal opravdu bohatou porci trofejí. Čtyřikrát pomohl k titulu pro nejlepší klub Premiere League, pětkrát vystoupal až na vrchol FA Cupu a další tři triumfy přidal v anglickém ligovém poháru.

Dařilo se mu také v rámci evropských soutěží. V roce 2008 Chelsea téměř dovedl k vítězství v prestižní Lize Mistrů, kde nakonec obsadila „pouze“ druhé místo. O čtyři roky později už si radost ze zisku nejcennější trofeje však vzít nenechal, když ve finále dirigoval porážku favorizovaného Bayernu Mnichov. V následujícím roce přidal svůj dosud jediný triumf v Evropské lize. Podruhé by na trofej mohl dosáhnout v posledním utkání kariéry, kdy ve službách Arsenalu změří síly právě s Chelsea.

Osobní úspěchy Petra Čecha v Premiere League

Petr Čech dohromady nastoupil do 443 zápasů v anglické nejvyšší soutěži, ve 280 z nich dokázal zvítězit. Skvělá bilance jej zdobí také v počtu vychytaných čistých kont, kterých si připsal celkem 202! K tomu mu dopomohlo více než tisíc zákroků. Nebyl považován za experta na penalty, ačkoli jich na něj šlo v Anglii nespočet, poradil si jen se čtyřmi z nich. To ovšem napravil dvěma gólovými přihrávkami, což není pro brankáře zrovna obvyklá disciplína. Díky všem zmíněným skutečnostem několikrát ovládl anketu o nejlepšího klubového brankáře Evropy, řečí čísel hned čtyřikrát.

Nejtěžší životní chvíle sympatického fotbalisty

Petr Čech je jediným brankářem v Evropě, který do zápasů nastupuje se speciální helmou. Tou se stal pověstný a lidé si jej bez ní na trávnících již nedokáží představit. Začal si pravidelně nosit poté, co během utkání s Readingem koncem roku 2016 utrpěl vážné frakturu lebky. Musel podstoupit péči neurochirurgů a dlouhou rekonvalescenci, po níž nebylo zaručené, že ještě někdy bude moci hrát. On se s nepřízní osudu ale nakonec popral a po půl roce se s velkým aplausem tribun vrátil do branky. To je anglická kariéra Petra Čecha, muže, který České republice dělal čest po celý svůj život a my na něj můžeme být právem hrdí!

Foto: football.london

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články