Odchod Roberta Baggia do Juventusu? Zrada! Nejtřaskavější přestup historie vyvolal ve Florencii pouliční nepokoje

V květnu 1990 překonal Juventus světový přestupový rekord, když získal z Fiorentiny Roberta Baggia. Odchod k rivalovi se ve Florencii nesetkal s dobrým ohlasem. V ulicích města vypukly velké nepokoje a více než 50 fanoušků bylo zraněno.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestupy mezi úhlavními rivaly jsou mezi fanoušky velmi často neoblíbené. Ještě aby ne, když ve vás vyvolají pocit zrady. Jako příklad stačí zmínit přestup Sola Campbella z Arsenalu do Tottenhamu nebo Carlose Téveze z Manchesteru United do Manchesteru City. Po dokončení tohoto přestupu se ve městě objevil nechvalně proslulý plakát „Vítej v Manchesteru“, který fanouškům United pouze přidal sůl do jejich ran. Ale ani tato změna působiště nevyvolala takové nepokoje, jako když Roberto Baggio odešel z Fiorentiny do Juventusu.

Fanoušci Fiorentiny ho milovali

Roberto Baggio přišel do Fiorentiny z Vicenzy v roce 1985 za téměř 2 miliony liber. Během svého působení v klubu se i přes počáteční zranění stal velmi oblíbeným. Krátce po svém debutu v Serii A si přivodil zranění kolena, které ho od října do května vyřadilo ze hry.

iZdroj fotografie: Juventus FC

Po návratu vstřelil vyrovnávací gól z přímého kopu proti Neapoli, který udržel Fiorentinu na pohárových příčkách. V následujících třech sezonách nastřílel tento mladík úctyhodných 52 gólů. Divákům se nejvíce zalíbila Baggiova práce s míčem. Při driblování prokázal pozoruhodný přehled o prostoru kolem něj. „V jeho nohách zpívají andělé,“ řekl o něm bývalý trenér Aldo Agroppi.

Finále poháru UEFA

V sezóně 1989/90 se Fiorentina v lize velmi trápila. K sestupu do Serie B jí chyběl pouhý bod. Neúspěchy v lize ale dokázala napravit v poháru UEFA, když postoupila až do finále. Jejím soupeřem byl Juventus, který fotbalisty Fiorentiny o osm let dříve obral o ligový titul po řadě kontroverzních rozhodnutí rozhodčích. Tento zápas také zažehl plamen rivality, která trvá dodnes.

Domácí vítězství 3:1 stačilo Bianconeri k zisku trofeje. Juventus se o služby Baggia ucházel už v době, kdy kopal v Serii C v dresu Vicenzy. Stará dáma po finále využila špatné ligové pozice Violy jako příležitosti k oživení tohoto zájmu. 18. května 1990 koupil Juventus Baggia jako dosud nejdražšího hráče na světě. „Božský copánek“ byl tehdy prodán za 8 milionů liber.

50 zraněných

Taková bolestivá ztráta byla pro příznivce Fiorentiny příliš velkým soustem. Dva dny po potvrzení dohody zaplnili ulice renesančního města, rozzuření na hráče i klub. Fotbal a násilí jsou v Itálii na denním pořádku, ale k incidentům dochází pouze během zápasů. Taková reakce na přestup neměla obdoby a v historii italské ligy zůstává ojedinělým incidentem. Zprávy mluví o házení cihel a zápalných lahví. Během nepokojů zadržela italská policie devět fanoušků a více než padesát jich skončilo v nemocnici.

Baggio však svůj bývalý klub stále miloval. Později i uvedl, že ho k přestupu přiměl tehdejší majitel Pontello. Během prvního zápasu s Fiorentinou byl cílem hlasitého pískotu jeho bývalých obdivovatelů. Na konci utkání vybojoval penaltu, ale odmítl ji kopnout. Míč předal de Agostinimu, který minul. Když Ital během střídání opouštěl hřiště, příznivci Fiorentiny po něm házeli různé předměty, včetně týmové šály. Ital ji zvedl, přitiskl si ji na hruď a zamával na Curva Fiesole, čímž dal najevo svoji náklonnost ke klubu.

Zastavit Baggia? Nemožné

Baggiův přestup se uskutečnil jen několik týdnů před mistrovstvím světa 1990, kde se tento talentovaný hráč proslavil na světové scéně. Díky své schopnosti proběhnout kolem hráčů a skvělému přehledu pomohl Baggio domácím ke třetímu místu. Nejvýznamnější je jeho gól proti Československu, kdy předvedl krásné sólo.

Právě v Juventusu Baggio posunul svou hru na vyšší úroveň. V anketě o nejlepšího hráče století skončil čtvrtý. Jeho nejlepší roky byly 1993 až 1995, kdy získal Zlatý míč a pomohl Juve k úspěchům v Itálii a Evropě. Za své úsilí si zasloužil i medaili pro vítěze mistrovství světa. V roce 1994 dotáhl Itálii do finále, když ve vyřazovací fázi vstřelil pět gólů. V penaltovém rozstřelu proti Brazílii však selhal.

Je přestup Roberta Baggia do Juventusu nejkontroverznějším transferem v historii?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články