Dokázal nastřílet nejvíce gólů v jedné sezóně od vzniku samostatné české ligy. Přesto se kariéra ruského útočníka Nikolaje Komličenka vyvíjí opačným směrem, než mnozí očekávali.
Odchovanec ruského Krasnodaru poprvé nakoukl do seniorského fotbalu v devatenácti, přesto se potenciál mládežnického reprezentanta své země rozvinul naplno až později. Po působení v druholigové rezervě, kde nasázel v průběhu 66 utkání 44 branek, si ho již jako třiadvacetiletého si vyhlédl trenér Jindřich Trpišovský. Nikolaj Komličenko si v průběhu půlročního angažmá ve Slovanu Liberec nevedl zle.
Zasáhl do dvanácti ligových utkání a zaznamenal tři branky. Třikrát se trefil rovněž v základní skupině Evropské ligy, kde zařídil vítězství proti Karabachu a otevřel skóre proti PAOKu Soluň. Po konci krátkého hostování se vrátil zpět do Krasnodaru, jenže ani výrazné výkony v Česku mu ke zlepšení postavení v kmenovém celku nepomohly. Následovalo tak další hostování, tentokrát jej na rok a půl získala Mladá Boleslav. Ve městě automobilů Komličenko zářil.
Bez sedmi centimetrů dvoumetrový útočník se v Mladé Boleslavi dostal rychle do formy a svou první úplnou sezónu v Česku zakončil se čtyřmi vstřelenými góly a jednou asistencí. V nadcházejícím ročníku už se mladý Rus stal jednou z nejvýraznějších tváří celé soutěže. Dvacet sedm utkání základní části mu stačilo na rekordních 24 branek, u dalších sedmi gólů navíc asistoval. V nadstavbové skupině o umístění se navíc prosadil ještě pětkrát. Na kontě tak dohromady měl 29 gólů.
Weber: Musí podávat lepší výkony
Navzdory produktivitě však již tehdy trenér Jozef Weber varoval před přílišným adorováním kanonýra. „Kritizovat hráče, který dal čtyři góly, bude působit směšně a víte, že Komli je takový můj nevlastní syn, ale pokud si přeje svoje vysněné angažmá, musí podávat ve hře lepší výkony,“ uvedl tehdy na tiskové konferenci. Spekulovalo se totiž hned o několika lukrativních zahraničních adresách, kam by Komličenko mohl zamířit.
Zájem měly údajně kluby jak z Francie, tak z Německa nebo Španělska. Léto však Rus strávil ve středočeském klubu, za který v průběhu podzimu nasázel dalších deset branek a u pěti asistoval. Poté přišel přestup do nečekané destinace: Rusko. Tamní Dynamo Moskva za Komličenka vysázelo na stůl zhruba 100 milionů korun a autor druhého nejrychlejšího hattricku z tuzemských trávníků zamířil zpět domů.
Dnes bojuje o záchranu v Rostově
Tehdejší ruský reprezentant ale v domácí Premier Lize zdaleka nezažil stejně úspěšné období jako v Mladé Boleslavi. Za Dynamo se v průběhu roku a půl trefil jen sedmkrát a zamířil na hostování do Rostova. Tomu v minulém ročníku pomohl svými osmi góly k devátému místu a zdá se, že konečně našel svou pravou adresu. Přesto je vývoj jeho kariéry zklamáním a zůstává otazníkem, zda ještě někdy oblékne dres svého národního týmu.