Objevila ho Slavia, vypiloval Baník. Proč je dnes třicetiletý kanonýr ze Senegalu bez angažmá?

V dresu pražské Slavie, Zlína, Baníku Ostrava a Českých Budějovic odehrál téměř stovku utkání. Proč dnes třicetiletý Senegalec marně hledá angažmá?

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Jeho jméno si příznivci českého fotbalu stále vybavují. Senegalský útočník Dame Diop strávil v tuzemské nejvyšší soutěži sedm ročníků a často byl na hřišti nepřehlédnutelný. Zasáhl celkem do 119 utkání, v nichž vstřelil 24 branek a přidal i osm asistencí. Důrazný kanonýr přitom neměl na růžích ustláno a svou pozici na hrotu útoku si musel vždy vybojovat. Tak jako v srpnu 2014, kdy jej ulovila pražské Slavia.

Jednadvacetiletý útočník za sebou tehdy měl skvostný rok v arménském Širaku, kterému výraznou měrou pomohl k mistrovskému titulu. Za tamní celek nasázel celkem 17 branek a u dalších 11 asistoval. Zahrál si kvalifikaci o Ligu mistrů a Evropskou ligu a třikrát dokonce dostal šanci v seniorské reprezentaci Senegalu. Bývalý hráč ruského Chimki či senegalského M’Bouru sice přicházel jako volný hráč, přesto měl za sebou úctyhodnou kariéru.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Jenže v tehdejším kádru sešívaných se prosazoval jen zřídkakdy. Na hrotu útoku úřadoval Milan Škoda, kterého posléze doplňoval Bekim Balaj a Diop tak musel sledovat drtivou většinu utkání z lavičky náhradníků. V lize odehrál za tehdy jedenáctý celek tabulky jen 121 minut, nabídnutou šanci přesto chytnul za pačesy. Proti Jihlavě si připsal snižující gól v závěrečných minutách, v posledním ligovém kole na Slovácku posléze také asistenci.

Jeho kariéru v Edenu ukončila velká změna

Zdálo se, že Slavii pomalu, ale jistě roste kanonýr. Jenže v létě převzalo klub čínské vedení a přišly výrazné nákupy. Během podzimu Senegalec nastoupil jen ke čtyřem minutám a zamířil do Zlína. Po půlroční aklimatizaci v sobě opět dokázal probudit střelce: za mužstvo kouče Bohumila Pánika v po jedenácti odehraných zápasech nového ročníku měl na svém kontě pět branek, třikrát se trefil v poháru.

iZdroj fotografie: FC Fastav Zlín

Přesto se Zlín na podzim prezentoval defenzivním fotbalem a další branky nepřibývaly. Diop však v urputném stylu hry nadále plnil úkoly a patřil mezi pilíře mužstva. Až do ošklivého zranění, kdy skončil proti Jablonci v bezvědomí po zlomenině lícní kosti. O několik měsíců později se dokázal vrátit na trávníky a zahrál si základní skupinu Evropské ligy. Po konci smlouvy pak v prosinci přestoupil do ostravského Baníku, kde započala nejlepší etapa jeho dosavadní kariéry.

Baník získal Diopa. A poté i Pánika

O Baníku vím, že to je klub, který má skvělé fanoušky, zvuk a i ambice. Velmi se těším do nové organizace a věřím, že mužstvu pomůžu k dobrým výsledkům,“ těšilo Senegalce. Do Slezska navíc krátce poté zamířil také Bohumil Pánik a jejich vzájemná spolupráce se mohla opět rozběhnout. Diop za Baník odehrál pod Pánikem 66 utkání, v nichž vstřelil 17 branek a připsal si tři asistence. Během dvou let v Ostravě zažil vzestupy i pády a fanoušci si jej zamilovali.

V prosinci 2019 v klubu skončil jak Pánik, tak Diop. První jmenovaný se vrátil do Zlína, druhý pak zamířil do tureckého Hataysporu. „Byla to pro mě pocta oblékat baníkovské barvy,“ smutnil útočník, za nějž klub zaplatil jednotky milionů korun. Jenže v Turecku se neprosadil a o rok později se hlásil v Českých Budějovicích. Na jihu Čech mu však také pšenka nekvetla. Nastoupil patnáctkrát bez jedinéhogólu a klub s ním ukončil smlouvu.

Od léta 2021 je s čtyřměsíční přestávkou v Arménii volným hráčem a marně čeká na další nabídku angažmá. Je tak otazníkem, zda se kariéra teprve třicetiletého Diopa předčasně nedospěla ke svému konci. Přesto je jisté, že patří k nejvýraznějším africkým útočníkům, kteří prošli českou nejvyšší soutěží.

Jak vzpomínáte na působení Dameho Diopa v Česku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články