Nové pravidlo zcela změní fotbal jako takový. Jde o zdraví hráčů, fanouškům se to líbit nebude

V kolébce fotbalu bylo zavedeno nové pravidlo, které promění nejsledovanější sport na světě k nepoznání. Fanouškům se to líbit nebude.

i Zdroj fotografie: Český fotbal
                   

Po dvou sezónách zkušebního provozu v anglickém fotbale bylo zavedeno nové pravidlo. V příštích třech sezónách postupně odstraní úmyslné hlavičkování v zápasech ve všech přidružených mládežnických fotbalových soutěžích. „Nové pravidlo se týká zápasů do 11 let a mladších. Vztahuje se na všechny ligové, klubové a přidružené školní zápasy,“ uvedl v květnu server BBC.

Hlavičkování má následky

O co anglickým bafuňářům jde? O zdraví hráčů. Dle studií může mít totiž hlavičkování děsivé následky. To ale není vše. Chceme také vytvořit více technických příležitostí pro hráče s míčem u nohy. Umožnit efektivnější herní čas a zkrátit dobu, po kterou je míč během zápasu ve vzduchu,“ uvedli zástupci Fotbalové asociace. Dřívější pokyny anglického svazu zakazovaly hlavičkování v trénincích a tréninkových jednotkách pro děti mladší 12 let.

V současnosti drasticky přibývá důkazů o závažnosti hlavičkování a s tím souvisejících obav ze strany zúčastněných hráčů a jejich rodin. Drobné nárazy do hlavy mohou přivodit stav nazvaný chronická traumatická encefalopatie. To je závažné onemocnění, které vede k postupnému zániku mozkových buněk, poškození intelektu a následně i předčasnému rozvoji demence.

Může způsobit demenci

Vědci v nedávné studii na Nottinghamské univerzitě prokázali, že u 2,8 % vysloužilých profesionálních fotbalistů byla lékařsky diagnostikovaná demence či jiné neurodegenerativní onemocnění, například Parkinsonova nemoc. To je až 3,5x více v porovnání s běžnou populací. Četnost hlavičkování v zápase navíc přímo souvisela se zhoršením kognitivních funkcí, například s vnímáním, pozorností či pamětí bývalých hráčů.

Legendární Pavel Nedvěd: Je to jedna z nejhorších věcí, které mě kdy ve fotbale potkaly

Studie tak podpořila předchozí výzkum z roku 2019, který provedli odborníci z Glasgowské univerzity. Ten na základě vyššího výskytu demence u hráčů hrajících v poli v porovnání s brankáři nepřímo potvrdil, že za změny mozku související s demencí může být zodpovědné právě hlavičkování. Nová studie to však přímo potvrzuje a zařazuje fotbalovou demenci po bok té boxerské.

Na základě těchto zjištění byla také v minulém roce podána žaloba na Anglickou fotbalovou asociaci. Sepsalo ji přes 30 bývalých fotbalistů a jejich rodin. Iniciativa vznikla na základě úmrtí mistra světa z roku 1966 Nobbyho Stilese. Posmrtně mu zjistili chronickou traumatickou encefalopatii související právě s těžkou demencí. Pokud takové žaloby budou přibývat i v dalších zemích, může se brzy pravidlo začít používat i mezi dospělými. A to by zásadně změnilo fotbal jako takový, což by se jistě fanouškům nelíbilo. Na fotbalovém Euru, o kterém také píšeme na SportechŽivě, naštěstí nic takového nehrozí.

Co říkáte na to, že by ve fotbale zakázali úmyslné hlavičkování? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články