Nová štace českého obra, Holý míří do kádru vítěze Premiere League

                   

Tomáš Holý je jedním z mála Čechů, kteří se dokázali naplno prosadit v Anglii. Dvě stě šest centimetrů vysoký jmenovec slavného dětského herce, který před několika lety tragicky zesnul při dopravní nehodě, se stal miláčkem příznivců třetiligového Gillinghamu, v jehož barvách působil dva a půl roku. Na tom má podíl samozřejmě nejenom brankářova netradiční výška, ale také výkonnost na hřišti. Jeho statistiky ostatně mluví za vše.

Díky svému zápalu a chuti se zlepšovat dokonce nyní přetavil své snažení v senzační přestup do lepšího celku. Nový zaměstnavatel českého gólmana před více než šedesáti lety dokázal zvítězit v prestižní Premiere League. V roce 2005 ovšem sestoupil do nižší soutěže, nyní ale stále hlasitěji pomýšlí na návrat mezi elitu. Pomůže k tomu právě české želízko v ohni?

Holý se stal betonovou zábranou, která za svá záda téměř nic nepropustí

Rodák z Rychnova nad Kněžnou má za sebou jeden z nejzajímavějších fotbalových příběhů vůbec. Poté, co se několik let objevoval ve sparťanském „béčku“, odešel chytat do druhé nejvyšší české soutěže za Viktorii Žižkov. Tam se během jedné sezóny opravdu vyznamenal, načež po něm sáhl Zlín, který se tehdy překvapivě probojoval mezi elitu. Tam Holý zažil skutečně raketový start, v prvních třech zápasech vychytal čisté konto. Stal se jasnou jedničkou týmu a po dvou letech za velkého nadšením publika odcházel do Anglie.

V Gillingham FC, jenž hraje třetí nejvyšší anglickou soutěž, udržel ve 105 zápasech celkem 25 čistých kont. Titěrný klub mu ovšem začal být malý a tak se začalo spekulovat o jeho případném přestupu výš. To se nakonec opravdu potvrdilo, když po sedmadvacetiletém talentu sáhlo Ipswich Town FC, které v minulosti patřilo mezi tamní velikány. Jednou dokonce vystoupalo až na vrchol Premiere League, k tomu přidalo také triumf v Poháru UEFA. Poté ovšem nastal zlom, týmu se přestalo ve všech ohledech dařit. Korunu zmaru dodal sestup do druhé ligy v sezóně 2004/2005.

Pomůže Holý na cestě mezi fotbalovou smetánku?

Na Holého v novém působišti čeká opravdu skvělé, nadstandardní zázemí. Bohatá historii klubu je zkrátka cítit na každém rohu. Sám brankář chce být nápomocný při smělých plánech mířících k jasnému cíli, jímž je návrat mezi fotbalové velikány Premiere League. Zároveň je vděčný i svému dosavadnímu zaměstnavateli, že v něm dokázal vycítit potenciál:

„Dva a půl roku v Gillinghamu jsem si opravdu užil a chtěl bych mu poděkovat za šanci, kterou mi dal. Nyní však cítím, že je ideální čas se posunout dál,“ uvedl Holý po podpisu smlouvy. „Ipswich je obrovský klub a opravdu se těším, až se potkám s hráči a začne nová sezona. Věřím, že budu připravený sehrát roli v tom, abych pomohl klubu k návratu do Championship.“

Stane se Holý nástupcem Petra Čecha? Uvidíme. K heroickým výkonům jej jistě povedou také zaplněné ochozy stadionu, který dohromady pojme přes 30 tisíc diváků.

Foto: twitter.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články