Nominace: Trenér Hašek zvolil dobrý směr. Teď ale musí přesvědčit veřejnost výkony týmu na hřišti. Proč povolal Hložka?

KOMENTÁŘ: První nominace do reprezentace v podání Ivana Haška nabídla řadu důvodů k optimismu. Trenér ale bude hodnocen až podle výkonů týmu na hřišti.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

První nominace Ivana Haška do českého národního týmu ukazuje značný posun od doby kralování Jaroslava Šilhavého. Nový trenér vyslal jasný vzkaz, jakým směrem by se reprezentace pod jeho vedením měla vydat. Nejzřetelnější je fakt, že Hašek nehledí jen na EURO, ale okamžitě začíná budovat tým pro kvalifikaci na mistrovství světa. Mezi 22 jmény je hned 9 fotbalistů do 23 let a jen dva třicátníci. Prostě sázka na budoucnost.

Mladá krev

Místo v nominaci si rozhodně zasloužili jak Vlček, tak i Hranáč. Oba stopeři podávají skvělé výkony, příslibem navíc je, že spolu odehráli loňskou sezonu v Pardubicích a od té doby hodně vyrostli. Chybět rozhodně nemohl Pavel Šulc, který hraje v životní formě. Právě tato trojice by klidně mohla a nejspíš i měla být ve výběru pro EURO. Tím se dostáváme k podstatnému faktu. Současná nominace není konečným týmem pro EURO. Na tiskové konferenci Ivan Hašek zmínil, že chce na hřišti vidět všechny nominované, což je také pozitivní.

V nominaci nechybí plzeňská kometa Pavel Šulc.
iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Probíraným tématem je vynechání trojice hříšníků z Belmonda. Trenér prozradil, že je původně chtěl pozvat, ale na poslední chvíli si vše rozmyslel. Toto rozhodnutí má několik vysvětlení. Za prvé: Kuchta, Coufal a Brabec si nemůžou být jistí, že na EURO pojedou. Za druhé: jasný vzkaz týmu i veřejnosti, že Ivan Hašek je šéf, který se nebojí bouchnutí do stolu a tvrdého jednání. Zároveň trenér zmínil, že je dobré, aby TEĎ tato trojice v týmu nebyla. Nevzít hlavně ve skvělé formě hrajícího Coufala na mistrovství Evropy by bylo minimálně zvláštní.

Návrat Baráka

Samozřejmě, tak jako pokaždé, obsahuje nominace jména, nad kterými se fanoušci neshodnou. Mezi ně určitě patří Adam Hložek, který v Leverkusenu téměř nehraje. Dalším je návrat Antonína Baráka, který také nemá právě ideální vytížení ve Fiorentině. Ivan Hašek tím zřejmě naznačuje, že chce hrát s desítkou. Podobných ofenzivních záložníků momentálně Česko moc nemá. Neznamená to ale, že by měl hrát automaticky v základu. Na podobné pozici je alternativou třeba Pavel Šulc.

Při pohledu na celou soupisku to vypadá, že český národní tým nejspíše bude hrát na tři stopery. Je otázkou, jestli sáhne Hašek k rozestavení 3-5-2, 3-5-1-1 nebo 3-4-1-2. Každopádně je potřeba brát tyto dva zápasy jako „oťukávací“. I kdyby oba duely nyní Češi prohráli, důležitější je předvedený výkon. Nominací trenér jasně nastavil kurz reprezentace. Teď ještě, aby to fungovalo na hřišti.

Kdo podle Vás v nominaci chybí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články