Nevděčnost fanoušků Slavie, nejdříve odložení trestu, pak vandalismus

Foto: ceskenoviny.cz

Víkendové klání mezi SK Slavia Praha a FC Viktorií Plzeň mělo být skutečnou oslavou fotbalu, což se nakonec podle předpokladů také potvrdilo. Snad jediný škraloup, který tato událost přinesla, bylo chování některých slávistických fanoušků před zápasem. Ti se totiž rozhodli svého rivala navštívit o pár dnů dříve a „vylepšit“ jeho tréninkové prostory způsobem, který je daleko za hranicí slušného chování a morálky. Tato událost spočívající v poničení tréninkových prostor je pikantní zejména z toho důvodu, že ještě předtím se Odvolací komise Fotbalové asociace ČR slitovala nad potrestanou Tribunou Sever a rozhodla se pro šlágr nadstavby pustit diváky na stadion. Co se tedy vlastně odehrálo a jakou to bude mít dohru?

Vandalismus té nejhorší kategorie

Skupina slávistických výtržníků dva dny před důležitým soubojem o první příčku vnikla do tréninkového areálu Viktoriánů v Luční ulici. Svou návštěvu korunovala sepsáním vulgárních a hrubě urážejících hesel, kterými se snažila svým soupeřům znepříjemnit přípravu. U nápisů ale nakonec nezůstalo. Kromě nich se na stožáru osvětlení objevila oběšená figurína člověka, která byla oděna do plzeňského dresu. Mluvčí západočechů Ondřej Lípa informoval veřejnost o tom, že se vedení klubu rozhodlo tento nenávistný akt řešit s policií. Prioritou je dopadení viníků a jejich přísné potrestání.

Jaké nápisy se na stěnách a zelených teplovodech tréninkového centra Viktorie Plzeň vlastně objevily? Nejčastěji byla k vidění hesla jako „SMRT PLZNI“, „12.5. – ZEMŘETE“ nebo „Z*URVENÁ PLZEŇ“. Vchodové dveře areály byly „ozdobeny“ přeškrtnutým logem Plzně, které nahradilo „SKS Hool’s“. Podle prvních odhadů se škody na majetku budou pohybovat v řádech statisíců korun. K incidentu se vyjádřil také šéf Slavie Jaroslav Tvrdík, který jednání fanoušků kategoricky odsoudil:

„Všichni Ti, kteří poničili areál Viktorie Plzeň, jsou jen sprostí vandalové. Je to hnus, který se sportem nemá nic společného. Stydím se a jménem klubu distancuji. Viktorii uhradíme náklady na uvedení do původního stavu. Je to podraz na klub, nedělní zápas má být oslava fotbalu.“

Co z toho plyne?

Někteří fanoušci jsou prostě nepoučitelní. Místo, aby byli vděční, že přímý boj o titul mohou sledovat v hojném zastoupení díky benevolenci odvolací komise, se rozhodli předvést další ze svých husarských kousků, za který ponese zodpovědnost kdo jiný, než klub. Vedení Slavie čeká uhrazení další tučné (a naprosto zbytečné) pokuty a událost samozřejmě vrhá špatné světlo na celou fanouškovskou základnu Pražanů, která je v tom z většiny nevinně. Pokud si důsledky svého chování tito chuligáni v brzké době nezačnou uvědomovat, hrozí, že tribuny jednoho z nejnavštěvovanějších stadionů v rámci České republiky zůstanou prázdné na hodně, hodně dlouhou dobu…

Foto: ceskenoviny.cz