Nedávno jsme vás informovali o tom, že slovenský fotbalový klub MŠK Žilina vstoupil kvůli současné krizové situaci spojené s pandemií nového typu koronaviru do insolvence a o práci tak ze dne na den přišlo hned sedmnáct fotbalistů. Bohužel se zdá, že podobný scénář se bude brzy opakovat i v německém provedení. Podle magazínu Kicker je až třináct klubů z první a druhé bundesligy ohroženo insolvencí, pokud v brzké době nedojde k rapidnímu zlepšení stavu a nezačne se znovu hrát. Odborníci se však ve většině případů shodují, že odstávka sportovních soutěží bude trvat ještě poměrně dlouhou dobu.
Řádění zákeřného viru si vybírá první oběti
Pandemie nového typu koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 neblaze zasáhla do našich životů a za oběť už si vyžádala skoro sedmdesát tisíc lidí. Sportovní soutěže po celé Evropě se kvůli vysokému riziku nákazy zastavily na dobu neurčitou a právě to si již začíná vybírat svou daň. Tradiční fotbalový klub ze Slovenska MŠK Žilina skončil před několika dny v insolvenci, protože kvůli absenci příjmů nezvládl dostát svým závazkům. Stejné riziko nyní hrozí celkem třinácti německým týmům, které působí v první a druhé bundeslize.
Většina bundesligových představitelů by si samozřejmě přála, aby se soutěže co nejdříve rozběhly. To však vzhledem k současnému stavu světa nepřipadá v úvahu. Německo sice nehlásí tak vysoký počet obětí jako například USA, Itálie nebo Španělsko, počet nakažených ovšem skokově roste a podle epidemiologů ještě epidemie v zemi nedosáhla svého vrcholu. Nikdo proto nedokáže říci, zda-li se dohraje ještě tento ročník, nebo se začne rovnou tím příštím. A kdo ví, jestli už na podzim bude situace vůbec pod kontrolou.
Pokud by došlo k nejčernějšímu scénáři a pandemie by se protáhla ještě na několik měsíců, krizi by pravděpodobně nepřežilo ještě více klubů, než kolik jsme v předchozích řádcích uvedli.
Týmy i nadále trénují, avšak v pozměněném režimu
Většina německých celků pořádá v časech nuceného volna pozměněné tréninky, při nichž nedochází k přímému kontaktu všech hlavních protagonistů. Podle slov českých hráčů v tamních službách se vždycky utvoří vícero skupinek, které si mezi sebou přihrávají v dostatečně velké vzdálenosti. Dále se pak samozřejmě cvičí technika, držení míče nebo nakopávání dlouhých balónů. Nic víc se ani s ohledem na situaci vlastně ani dělat nedá.