Největší zimní přestup? Oporu Baníku chce získat Sparta i Slavia, ve hře jsou miliony

Ostravský Baník by již zanedlouho mohl přijít o jednu ze svých největších hvězd. Kdo zaujal trenérské štáby pražské Sparty a Slavie?

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Baník Ostrava se v posledních týdnech dokázal zvednout ze dna a po sérii vítězství je na páté příčce. Svěřenci trenéra Pavla Hapala zvítězili pětkrát v posledních sedmi zápasech, na čemž má zásluhu zejména zvýšená produktivita. Do skvělé formy se dostaly zejména letní posily v podobě Filipa Kubaly, Ewertona, Tomáše Riga nebo Abdullahiho Tanka. Právě poslední jmenovaný dokázal v deseti ligových kolech skórovat hned pětkrát a přidal i tři asistence. Nigerijec se tak podepsal pod téměř polovinu všech vstřelených branek ostravského celku.

Pětadvacetiletý útočník přitom dorazil do Ostravy teprve v létě po vydařeném ročníku v dresu druholigového Varnsdorfu. Za ten nasázel 15 branek, u dalších čtyř asistoval a výrazně přispěl ke konečnému šestému místu svého celku. Baník za něj proto neváhal vysázet částku okolo šesti milionů korun. A ač Tanka v úvodních ligových kolech trápila neefektivita, ztráta míčů a problémy se zakončením, nyní patří mezi největší hvězdy Slezanů.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Je však otazníkem na jak dlouho. Kolem rychlého a důrazného útočníka totiž krouží hned několik klubů v čele s pražskou Slavií. Trenér Jindřich Trpišovský v minulosti několikrát ukázal, že na obdobných typech hráčů rád staví. Tanko tak není výjimkou. Sešívaným se navíc již v minulosti transfer rychlého Nigerijce z Ostravy vyplatil: Za Yiru Sora zaplatili červenobílí okolo 30 milionů korun a po pouhém roce jej prodali Genku za více než čtyřnásobek. V létě pak z Baníku vykoupili také Muhameda Tijaniho.

Eden nebo Letná?

Informace serveru infotbal.cz hovoří o tom, že zájem Slavie je v posledních týdnech velmi konkrétní a schyluje se k prvním jednáním. „Snaha sešívaných by měla směřovat spíše k zimnímu než k letnímu přestupu,“ cituje server své zdroje. Červenobílí však nebudou jediným klubem, který bude chtít v zimě Tanka získat. Podle informací SportyŽivě.cz se totiž o produktivního kanonýra zajímá také pražská Sparta v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým.

Letenští budou chtít již v zimě posilovat ofenzivu na křídelních pozicích, kde úřadují Veljko Birmančević a Lukáš Haraslín. Sparta nemá za své hvězdné ofenzivní hráče poziční náhradu, na kraji útoku tak frekventovaně musí nastupovat při únavě jednoho z hráčů hrotový útočník Jan Kuchta. Tanko by tak mohl být pro Priskeho vhodnou alternativou. „Určitě jej sledují, konkrétní jednání však zatím neprobíhají,“ prozradil SportyŽivě.cz zdroj blízký klubu.

Řekne majitel Brabec ne?

Zůstává však velkou neznámou, zda bude chtít Baník jednoho ze svých klíčových hráčů po pouhém půlroce opustit. Majitel Václav Brabec již před rokem odmítl vzhledem k pohárovým ambicím svého klubu prodat útočníka Ladislava Almásiho, vleklá jednání probíhala také kolem odchodu Muhameda Tijaniho. Je tak zřejmé, že pokud Tanko odejde, bude muset jeden z pražských celků nabídnout výjimečnou nabídku atakující až 35 milionů korun.

Má Abdullahi Tanko výkonnost na to, aby přestoupil do Sparty či do Slavie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články