Největší přešlap Slavie. Utratila 40 milionů za hráče, kterého nechtěla

PŘÍBĚH: Pražská Slavia ve své novodobé éře slavila četné hráčské úspěchy, má však na svědomí i několik kaněk. Jak se v jejím kádru ocitl hráč, kterého nechtěla?

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

Psal se leden 2020. Pražská Slavia pod trenérem Jindřichem Trpišovským svými výkony válcovala tuzemskou nejvyšší soutěž a svou dominanci ukazovala i na přestupovém trhu. Sešívaní v každém období výrazně nakupovali a málokterý z talentů jim unikl. Přesto to vypadalo, že tehdy nejžhavější talent zamíří do náručí jejich největšího rivala, tedy pražské Sparty. A proto se červenobílí rozhodli vysázet na stůl astronomickou částku.

Dvacetiletý záložník Patrik Hellebrand tehdy patřil mezi velké naděje fotbalového Slovácka. Postupně sbíral cenné minuty v nejvyšší soutěži a zvykal si na tempo seniorského fotbalu. V době přestupu měl na svém kontě pouhých šest stovek odehraných minut v nejvyšší soutěži. Zdálo se, že je jeho potenciál obrovský, což vycítila zejména pražská Sparta, která se jej pokoušela získat.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Jenže do jednání vstoupila také Slavia, která nechtěla jen nečině sledovat posilování rivala, a začala velká přetahovaná. Ta se zastavila až na zhruba 40 milionech korun, které sešívaní za Hellebranda zaplatili. „Z příchodu Patrika máme velkou radost. Projevovali jsme o něj dlouhodobý zájem, hodně jsme ho sledovali,“ dodal tehdy trenér Jindřich Trpišovský s tím, že šéfskaut lákal neúspěšně mladého záložníka do Edenu již před dvěma lety.

Svázaný vysokou částkou

Je to velice zajímavý kreativní ofenzivní hráč s nestandardním řešením situací, které mají vyspělí hráči v Evropě. Je ale před ním velká cesta. Jsem rád, že se rozhodl pro nás,“ doplnil tehdy Trpišovský. Již tehdy však bylo téměř jasné, že na české poměry astronomická částka převyšuje potenciál mladého fotbalisty. Hellebrand strávil v červenobílém dresu půlrok, ale zdaleka se nezařadil po bok vycházejících mladých hvězd nejvyšší soutěže.

Dostával šanci jen jako žolík pro závěrečné minuty a celkem nastoupil k dvěma desítkám minut. V létě zamířil na hostování zpět do Uherského Hradiště, ale ani tam mu pšenka nekvetla. Výraznější herní porci si připsal až při svém angažmá v Opavě, se kterou neúspěšně bojoval o záchranu. Probuzení poté nastalo v Českých Budějovicích, kde Hellebrand předváděl stabilní výkony a postupně se zařazoval mezi opory mužstva.

Weber: Lidé očekávali, že bude klíčový hráč

V únoru loňského roku pak přestoupil do Dynama jako volný hráč natrvalo. Nesvázaný vysokou přestupovou částkou se dnes třiadvacetiletý záložník stává jedním z důležitých hráčů jihočeského týmu. „Určitě mu to neulehčilo vstup do ligy, jako bezejmennému Hellebrandovi by mu to šlo líp. Talent má. Jenže když za ním šly peníze, lidi očekávali, že bude ve dvaceti letech klíčový hráč. A to je těžké,“ komentoval jeho situaci pro iSport.cz kouč Josef Weber.

Suma sumárum: Slavia utratila 40 milionů za hráče, o kterého nestála.

Je chybou nakupovat mladé hráče bez vize jejich zařazení do týmu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články