Největší krádež v historii fotbalu: Jaká Boží ruka? Po letech Maradona řekl pravdu

Jde o jeden z nejlegendárnějších momentů sportovní historie. Co jeho autor odhalil až po téměř dvou dekádách?

i Zdroj fotografie: Creative Commons / Nazionale Calcio CC BY 2.0
                   

Gól, na který svět nezapomene. Čtvrtfinále světového šampionátu 1986 mezi Argentinou a Anglií provázel řada emocí. A nebylo divu. Čtyři roky před samotným zápasem totiž proběhla krátká argentinsko-britská válka o Falklandy, která stála životy více než devíti stovek vojáků z obou stran. Z válečného konfliktu nakonec vyšlo vítězně Spojené království, Argentina tak toužila pokořit rivala alespoň na sportovním poli.

Legendární branka padla již po šesti minutách hry, kdy Diego Maradona uvnitř vápna zasáhnul míč rukou a překonal anglického brankáře Petera Shiltona. Ani četné protesty nepomohly a rozhodčí branku uznali. Argentina nakonec zvítězila po druhém gólu Maradony 2:1 a po úspěšném semifinále a finále se radovala z mistrovského titulu. Kontroverzní branka rozpoutala v mediálním prostoru výrazné vášně a ostrovní noviny ji rozebíraly několik dlouhých týdnů.

iZdroj fotografie: Lazio Řím

Sám Maradona situaci léta nekomentoval, až po devatenácti letech se objevila v britském deníku The Sun jeho omluva. Netrvalo však dlouho a sám Argentinec popřel, že by ostrovnímu deníku poskytl podobné vyjádření a tvrdil, že noviny jej nesprávně citovaly. „Nikdy jsem se neomlouval a nemluvil jsem o odpouštění. Řekl jsem jen, že je to příběh, který se nedá změnit,“ prohlásil posléze.

Maradona: Nikdy jsem se nikomu neomluvil

Nemusím se nikomu omlouvat. Byl to fotbalový zápas, který sledovalo na stadionu Azteca sto tisíc lidí, dvaadvacet hráčů, dva čároví rozhodčí a jeden hlavní rozhodčí. Příběh už byl napsaný, na tom se nedá nic změnit. To je to, co jsem řekl,“ dodal v roce 2005 Maradona. „Nikdy jsem se nikomu neomluvil. Proč bych se měl omlouvat Anglii. Za co? Abych se zavděčil komu?“ zuřil legendární Argentinec. Ten sklidil po údajném prvním vyjádření vlnu kritiky.

iZdroj fotografie: FC Barcelona

Nejvíc mě štve, že to opakují i média v Argentině. Mluví s lidmi, kteří mě znají. Mluví o rozporech. V sedmačtyřiceti letech si myslím, že omlouvat se Angličanům je zkrátka hloupost,“ prohlásil Maradona ve svém vůbec posledním vyjádření o celé situaci. Ač od památného momentu uplynuly téměř čtyři dekády a sám hlavní aktér zemřel již před třemi lety, přesto zůstává jeho gól rukou nadále jednou z nejzásadnějších sportovních událostí historie.

Je Boží ruka legendárním gólem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články