Nejmladší reprezentanti České republiky v historii

i Foto: adodenhaag.nl
                   

Česá fotbalová reprezentace byla povětšinou skládána především ze zkušených hráčů, které čas od času doplnili zástupců dravého mládí. Kdykoli se v sestavě dospělých objevil fotbalista mladší dvaceti let, byla na něj upřena náležitá pozornost. Kteří náctiletí chlapci vstoupili do národního týmu mnohem dříve než jejich tehdejší konkurenti? Na to se podíváme v průběhu tohoto článku.

Patrik Berger

Ačkoli je Patrik Berger odchovancem pražské Sparty, mezi dospělé poprvé nakoukl skrze Slavii v roce 1991. O dva roky později si odkroutil premiéru v národním týmu, bylo mu 19 let, 4 měsíce a 13 dní. Nastoupil v rámci kvalifikačního zápasu o mistrovství světa proti Kypru. Odehrál tehdy patnáct minut a i když na konečném skóre nic nezměnil, výrazně o sobě dal vědět. Pak už to šlo s jeho kariérou jako po másle. Následovaly fotbalové štace jako Borussia Dortmund, Liverpool FC, Portsmouth či Aston Villa. Na sklonku profesionálních let si vyzkoušel angažmá v rudém dresu, kde jako mladík začínal.

Radek Bejbl

Kariéra rodáka z Nymburku započala v Mladé Boleslavi, odkud se později přes Slavii Praha přesunul do Atlética Madrid, Racing Lens či Rapidu Vídeň. Významným milníkem pro něj ovšem byl i první reprezentační zápas proti Egyptu, kde po trenérem Máčalou kopal po boku Kouby, Kuky či Hapala. V té době byl poměrně mladý, v kolonce věku mu svítilo 19 let, 4 měsíce a 7 dní.

Tomáš Necid

Dokonce i Tomáš Necid se poprvé v barvách národního týmu objevil v době, kdy mu bylo teprve devatenáct let, tři měsíce a šest dní. V roce 2008, kdy ještě působil na Slavii, odehrál 30 minut proti San Marinu a vstřelil závěrečnou branku. Věštila se mu ohromná budoucnost, které ovšem vinou četných zranění zatím nedosáhl. Hrál v Rusku, Řecku, Turecku a nyní působí v nizozemském ADO Den Haag.

Václav Kadlec

Supertalent z pražských Bohemians započal svou kariéru mezi dospělými v rudém, letenském dresu, ačkoli ještě předtím odjel na testy do anglického Liverpoolu. Jako šestnáctiletý mladík si odkroutil premiéru v české nejvyšší soutěži, o dva roky později se objevil také v národním týmu. Na půdě Lichtenštejnska ve svých 18 letech, 4 měsících a 22 dnech vstřelil důležitou branku, díky níž se stal nejmladším střelcem v historii České republiky. Ani on ovšem své kvality nedokázal využít naplno, brzdí jej četná zranění.

Jan Polák

Úplně nejmladším hráčem, který se kdy objevil v barvách českého národního týmu, je brněnský rodák Jan Polák. Ten svůj první zápas odehrál, když mu bylo pouhých 18 let, 1 měsíc a 14 dní. Defenzivní fotbalista nastoupil do posledních patnácti minut proti Polsku, výsledek nijak neovlivnil. Další nominace přišla téměř po roce, pak si ovšem na pozvánku musel počkat dlouhých pět let.

Foto: adodenhaag.nl

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Kontrola trakce na sněhu vypnutá nebo zapnutá, to je otázka. V některých situacích to skutečně může pomoci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Vojenské pěchotní zbraně mimo chápání: jedna střílí pod vodou, další za roh, jiná má zase jediného majitele nebo s přesností dostřelí i 1,6 km
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem