Nejmladší reprezentanti České republiky v historii

i Foto: adodenhaag.nl
                   

Česá fotbalová reprezentace byla povětšinou skládána především ze zkušených hráčů, které čas od času doplnili zástupců dravého mládí. Kdykoli se v sestavě dospělých objevil fotbalista mladší dvaceti let, byla na něj upřena náležitá pozornost. Kteří náctiletí chlapci vstoupili do národního týmu mnohem dříve než jejich tehdejší konkurenti? Na to se podíváme v průběhu tohoto článku.

Patrik Berger

Ačkoli je Patrik Berger odchovancem pražské Sparty, mezi dospělé poprvé nakoukl skrze Slavii v roce 1991. O dva roky později si odkroutil premiéru v národním týmu, bylo mu 19 let, 4 měsíce a 13 dní. Nastoupil v rámci kvalifikačního zápasu o mistrovství světa proti Kypru. Odehrál tehdy patnáct minut a i když na konečném skóre nic nezměnil, výrazně o sobě dal vědět. Pak už to šlo s jeho kariérou jako po másle. Následovaly fotbalové štace jako Borussia Dortmund, Liverpool FC, Portsmouth či Aston Villa. Na sklonku profesionálních let si vyzkoušel angažmá v rudém dresu, kde jako mladík začínal.

Radek Bejbl

Kariéra rodáka z Nymburku započala v Mladé Boleslavi, odkud se později přes Slavii Praha přesunul do Atlética Madrid, Racing Lens či Rapidu Vídeň. Významným milníkem pro něj ovšem byl i první reprezentační zápas proti Egyptu, kde po trenérem Máčalou kopal po boku Kouby, Kuky či Hapala. V té době byl poměrně mladý, v kolonce věku mu svítilo 19 let, 4 měsíce a 7 dní.

Tomáš Necid

Dokonce i Tomáš Necid se poprvé v barvách národního týmu objevil v době, kdy mu bylo teprve devatenáct let, tři měsíce a šest dní. V roce 2008, kdy ještě působil na Slavii, odehrál 30 minut proti San Marinu a vstřelil závěrečnou branku. Věštila se mu ohromná budoucnost, které ovšem vinou četných zranění zatím nedosáhl. Hrál v Rusku, Řecku, Turecku a nyní působí v nizozemském ADO Den Haag.

Václav Kadlec

Supertalent z pražských Bohemians započal svou kariéru mezi dospělými v rudém, letenském dresu, ačkoli ještě předtím odjel na testy do anglického Liverpoolu. Jako šestnáctiletý mladík si odkroutil premiéru v české nejvyšší soutěži, o dva roky později se objevil také v národním týmu. Na půdě Lichtenštejnska ve svých 18 letech, 4 měsících a 22 dnech vstřelil důležitou branku, díky níž se stal nejmladším střelcem v historii České republiky. Ani on ovšem své kvality nedokázal využít naplno, brzdí jej četná zranění.

Jan Polák

Úplně nejmladším hráčem, který se kdy objevil v barvách českého národního týmu, je brněnský rodák Jan Polák. Ten svůj první zápas odehrál, když mu bylo pouhých 18 let, 1 měsíc a 14 dní. Defenzivní fotbalista nastoupil do posledních patnácti minut proti Polsku, výsledek nijak neovlivnil. Další nominace přišla téměř po roce, pak si ovšem na pozvánku musel počkat dlouhých pět let.

Foto: adodenhaag.nl

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Koupili si vysněný dům v oblíbené lokalitě, na zahradě našli zakopané auto s hrůzným nálezem
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Téměř světový rekord ukrajinského odstřelovače. Svůj cíl zasáhl na 2,7 kilometru, jde o skoro nemožný úspěch
Události247.cz
Události247.cz
EU se chystá na odvetný úder proti Putinovi. Konec šéfa Kremlu je blíž, než by se mohlo zdát
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na lodičce na řece se projíždí žena s mužem. Z krajiny je ale sleduje několik tváří, všimnou si jen ti nejlepší