Nejlepší zápas české reprezentace? Zdeněk Grygera místo euforie myslel na konec kariéry

Památný zápas s Nizozemskem na ME 2004 otočili Češi z 0:2 na 3:2. Zdeněk Grygera by ho ovšem nejraději vymazal z paměti. Jaký k tomu má důvod?

i Zdroj fotografie: UEFA
                   

Na mistrovství Evropy 2004 sehrála česká reprezentace ve skupině nezapomenutelný zápas s Nizozemskem. Skvělý fotbalový večer měl i jednoho smutného hrdinu. Zdeněk Grygera sice nastoupil v základní sestavě, ze hřiště se ale poroučel již v 25. minutě. Důvodem jeho střídání nebylo zranění. „Ze hřiště míří Zdeněk Grygera, ale upřímně řečeno, není se moc co divit,“ prohlásil tehdy komentátor České televize Jaromír Bosák.

Nerozehraný

Před turnajem nebyl Grygera v optimálním rozpoložení. „Já jsem na EURO 2004 odjížděl se smíšenými pocity, se smíšeným prvním rokem v Ajaxu, který provázelo hodně zranění. Sám jsem čekal, jak budu připravený, jak to bude vypadat. Ale určitě jsem nebyl rozehraný, to jsem věděl,“ přiznal pravý bek v dokumentu České fotbalové legendy. Trenér Karel Brückner ho zařadil do základní sestavy proti Lotyšsku a poté i proti Oranjes.

Zdeněk Grygera během kariéry hrál mimo jiné za Ajax, Juventus nebo Fulham.
iZdroj fotografie: Ajax Amsterdam

I kvůli tomu, že Grygera působil v Ajaxu Amsterdam, bral duel hodně prestižně. „Když jsme nastupovali do druhého utkání s Holandskem, tak jsem tam samozřejmě měl pár spoluhráčů z Ajaxu. Řekl bych, že jsem se na ten zápas těšil, chtěl jsem se možná i trošku předvést proti Holanďanům. Ale samozřejmě přišly dvě situace, ze kterých jsme dostali gól,“ vrátil se Zdeněk Grygera ve vzpomínkách do roku 2004. Pravdou je, že ho Arjen Robben od začátku provětrával ve velkém stylu.

Konec kariéry?

Po dvaceti minutách vedli Oranjes 2:0 a oba góly padly po asistenci Robbena. „Bylo to po mojí straně a najednou přišel moment, kdy trenér zareagoval. Myslím si, že zareagoval správně,“ zmínil Grygera. Než ho trenér Brückner vystřídal, stihl ještě Jan Koller snížit na 1:2. Když pak mířil na střídačku, hlavu měl plnou černých myšlenek. „V ten moment, kdy jdete dolů, myslíte si, že je konec všeho, snad i konec kariéry. Samozřejmě si uvědomíte, že to všichni sledují a vy jste najednou ten viník,“ popsal své pocity pravý obránce. Přiznal také, že zatímco ostatní na střídačce později zažívali euforii, on cítil prázdno.

Zdeněk Grygera byl nakonec hodně rád, že spoluhráči zápas otočili a po utkání převažovala pozitivní nálada. „Horší by bylo, kdyby se ten zápas nezvládl,“ ví fotbalista, který později oblékal dres Juventusu a Fulhamu. A souhlasí s výjimečností bitvy s Nizozemskem? „Oni ti hráči to berou jako zápas století nebo v historii všeho, ale pro mě takový není,“ přiznal s tím, že tehdy měl pochyby, jestli si na turnaji ještě zahraje.

Brückner ho neodepsal

Trenér Brückner po něm sáhl ve čtvrtfinále, když se v závěru prvního poločasu zranil Martin Jiránek. „Všechny ty černé myšlenky jsem hodil za hlavu. Naskočil jsem do zápasu s Dánskem a v podstatě jsem se chytil první přihrávkou. Najednou jsem cítil, že je všechno v pořádku,“ doplnil Grygera, který během kariéry odehrál za národní tým 65 zápasů.

Jak jste prožívali EURO 2004?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články