Istanbulský zázrak: V nejlepším finále Ligy mistrů nestačilo AC Milán vedení 3:0. Na obratu Liverpoolu se podíleli dva Češi

Historické finále Ligy mistrů mezi AC Milán a Liverpoolem skončilo v roce 2005 nerozhodně. Rossoneri přitom vedli 3:0. Reds ovšem dokázali vyrovnat a v penaltovém rozstřelu dokonali obrat. Hodně vidět byli i dva čeští hráči.

i Zdroj fotografie: Liverpool FC

Finále Ligy mistrů z roku 2005 si dodnes pamatuje každý jako jedno z nejlepších utkání v historii fotbalu. Zejména v Liverpoolu, protože Reds dokázali vyhrát svůj pátý evropský pohár po neuvěřitelném comebacku. Svěřenci Rafaela Beníteze prohrávali v poločase o tři góly, ale stačilo jim pouhých šest minut, aby vyrovnali a nakonec vyhráli v penaltovém rozstřelu.

Liverpool jasným outsiderem

Před zápasem byl Liverpool jasným outsiderem, který na úspěch čekal hodně dlouho. Anglický celek se dostal do finále evropského poháru po 20 letech a ligový titul nezískal už téměř 15 let. V Premier League navíc v tomto roce skončil až na pátém místě, tři body pod rivalem z Merseyside, Evertonem. Od roku 2005 se dostal do finále Ligy mistrů jen jeden tým, který skončil v domácí lize na pátém nebo nižším místě (Chelsea v sezoně 2011/12 – šestá v Premier League).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Manažerem milánského celku byl Carlo Ancelotti. Italský stratég ke dnešnímu dni vyhrál Premier League, Bundesligu, La Ligu, Serii A, Ligue 1 a na kontě má čtyři triumfy v Lize mistrů. Základní jedenáctka Milána byla plná hvězd. Už před zápasem mělo osm hráčů na kontě titul Ligy mistrů, zatímco v Liverpoolu se to do té doby nepodařilo ani jednomu.

Rossoneri v první půli dominovali

Zápas začal lépe pro AC Milan. Italský tým se ujal vedení již v první minutě po gólu Paola Maldiniho. Tato branka dodnes drží dva finálové rekordy. Je tou nejrychlejší ve finále Ligy mistrů a střelcem byl nejstarší hráč, tehdy 36letý Maldini. Situaci Liverpoolu ještě zhoršilo zranění Harryho Kewella. Ten musel odstoupit už ve 23. minutě. Místo něj naskočil do zápasu Vladimír Šmicer, který sehrál ve finále Ligy mistrů jednu z klíčových rolí.

V posledních sedmi minutách prvního poločasu ještě dvakrát skóroval Crespo. Poprvé po kolmé přihrávce od Andrije Ševčenka a podruhé zcela výtečně, když Kaká připravil přesnou průnikovou přihrávku z vlastní poloviny. Liverpool byl o půli finále Ligy mistrů zralý na ručník. Potřeboval během druhého polačasu vstřelit tři góly proti jedné z nejlepších obran na světě.

Nikdy nepůjdete sami

Když se fanoušci Reds oklepali z šoku, připravili hráčům silný moment. Odzpívali chorál You´ll never walk alone tak hlasitě, že byl slyšet až v kabině Liverpoolu. Fotbalisty tím nabudili neuvěřitelným způsobem. Liverpool vstoupil do druhého poločasu nejlépe jak mohl. Už v 54. minutě se prosadil kapitán Steven Gerrard, který hlavou překonal Didu. Za necelé dvě minuty anglický tým přidal druhý gól. Vladimír Šmicer si za vápnem připravil míč a prudkou střelou mířil přesně k tyči. Pro českého záložníka to byl první gól sezony.

Po dvou rychlých brankách Liverpool neměl v plánu zastavovat. Gerrard se vřítil do pokutového území, kde ho srazil Gennaro Gattuso. Rozhodčí Gonzales dlouho nepřemýšlel. Penalta pro Liverpool. K míči se postavil Xabi Alonso. Dosud penaltu za Liverpool nikdy nekopal. Dida Xabiho střelu vyrazil, ale Alonso byl pohotový a míč napálil pod břevno. Během šesti minut bylo vyrovnáno a finále Ligy mistrů začínalo nanovo.

Sladký konec

Do vyrovnávacího gólu měl Liverpool převahu, po zbytek zápasu ale dominoval opět Milán. Po Alonsově brance viděli diváci ještě 20 střel, z toho 14 jich vypálili Rossoneri. Liverpool jen bránil a snažil se vydržet až do penaltového rozstřelu. Díky Dudkovi, který si připsal sedm zákroků, Reds milánský nápor přežil. A tak došlo na penalty.

Milánští v rozstřelu promarnili své první dvě penalty (Serginho a Pirlo). Naopak Reds své první penalty proměnili (Hamann a Cissé). Za brankovou čáru se nedostala až ta z kopačky Riiseho. Tomasson a Kaká poté srovnali na 2:2, Šmicer ovšem nezavál. To znamenalo, že Ševčenko musí skórovat. Poslední milánský střelec však proti Dudkovi selhal. Liverpool tak vyhrál Ligu mistrů popáté a poprvé od roku 1984. Triumf ve finále Ligy mistrů kromě Vladimíra Šmicera slavil i Milan Baroš, který nastoupil v základní sestavě.

Je finále Ligy mistrů z roku 2005 nejlepší ze všech dosud odehraných?