Nejhorší přestup v historii West Hamu United. Nákup za čtvrt miliardy fingoval i vlastní únos – SportyŽivě

Nejhorší přestup v historii West Hamu United. Nákup za čtvrt miliardy fingoval i vlastní únos

Věrní fanoušci anglického West Hamu United se v posledních letech mohou těšit ze skvělých výsledků a podařených přestupů, není to však dávno od vůbec největšího transferového přešlapu jejich klubu.

i Zdroj fotografie: West Ham United
                   

Když se tehdejší hlavní kouč anglického West Hamu United Gianfranco Zola rozhodl pro prodej jednoho ze svých největších ofenzivních es v podobě Craiga Bellamyho do Manchesteru City, fanoušci kroutili hlavou. Nabídka v podobě 14 milionů liber, tedy zhruba 400 milionů korun však byla neodmítnutelná a velšský kanonýr tak zamířil na sever Anglie. Klub přesto svým příznivcům slíbil, že za utržené finanční prostředky získá ještě kvalitnějšího střelce.
Tím se měl stát teprve devatenáctiletý rodák z Ugandy Savio Nsereko, který nastupoval za druholigovou italskou Brescii. Reprezentant Německa měl za sebou podařený evropský šampionát do devatenácti let a Zola věřil, že se mu bude dařit i na ostrovech. Přesto částka ve výši téměř 9 milionů liber (260 milionů korun) za hráče, který v seniorských kategoriích nastoupil jen ke dvěma desítkám utkání vyvolávala rozpaky.

iZdroj fotografie: West Ham United

Myslím si, že Savio je velmý podobným hráčem, jakým jsem byl v devatenácti letech já,“ prohlásil kouč a bývalý italský reprezentant Zola po Nserekově přestupu. „Má v sobě něco, co odděluje normální hráče a velmi výjimečné hráče. Jeho tvorba šancí a situace jeden na jednoho jsou smrtící. Je rychlý a pohotový a beru jej jako jednu z důležitých součástí tohoto týmu,“ dodal s tím, že německý reprezentant bude nosit dres s číslem 10.

Právě desítka nejlépe symbolizuje Nserekovu krátkou etapu ve West Hamu. Rychlonohý křídelník totiž zdaleka nedosahoval kvalit anglické Premier League, měl problémy s formou, kondicí a svou technikou nestačil odrážet důrazné zákroky soupeřů. Na The Boleyn Ground nastoupil jen desetkrát, než se vedení klubu rozhodlo jej po pouhém půlroce uvolnit do italské Fiorentiny za 2,7 milionů eur (67 milionů korun).

iZdroj fotografie: West Ham United

Ani v Itálii však německý reprezentant neuspěl, výrazněji se neprosadil ani na hostování v Boloni, německém TSV 1860, bulharském Burgasu, rumunské Vaslui nebo třetiligovém Unterhachingu. Poté zamířil do německé Viktorie Kolín, hrající až čtvrtou nejvyšší německou soutěž a svou životní krizi podtrhnul také patálií se zákonem. V září téhož roku byl totiž zatčen v thajském resortu Pattaya poté, co údajně fingoval svůj vlastní únos.

Nsereko chtěl od své rodiny lstí získat částku ve výši 25 tisíc eur (690 tisíc korun), to se mu však nepodařilo. A nedařilo se mu ani fotbalově. Po neúspěchu v Kolíně zamířil do nižších soutěží v Kazachstánu, Bulhasku nebo Litvě, kde nastoupil do řádově jednotek utkání. Dnes dvaatřicetiletý útočník působí v mnichovské regionální soutěži a na svůj čtvrtmiliardový přestup do West Hamu tak může jen vzpomínat.

Zdroj: Kicker, TalkSport, The Guardian, Independent

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 650 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Jak správně zahřívat motor nejen v chladném období? Nesprávným postupem mu zkracujete životnost
ArmádníZpravodaj.cz
Chybná vládní zpráva vyvolala během Studené války jadernou paniku aneb Když se vědci přepočítají
Události247.cz
Ekonom Bartoň: Současná opatření jsou pouze taktická hra. Za chvíli přijde přitvrzování. Jak podle něj bude probíhat?
VědaŽivě.cz
Máte potíže se spánkem a usínáním? Pravidla používaná astronauty NASA vás dostanou do náruče Morfeovy