Nejhorší přestup Arsenalu? Brazilec si znepřátelil fanoušky, pak dopoval

PŘÍBĚH: Posila londýnského Arsenalu za 170 milionů korun na ostrovech neuspěla. Čím si rychlý Brazilec znepřátelil fanoušky?

i Zdroj fotografie: Arsenal FC
                   

Jeho jméno si jistě pravověrní fanoušci londýnského Arsenalu dobře pamatují. Brazilský reprezentant Andre Santos přicházel do klubu jako velká posila v éře Arséna Wengera za bezmála 7 milionů eur, tedy zhruba 170 milionů korun. Ten si jej v létě 2011 vyhlédl v tureckém Fenerhabce, kde rychlý levý bek doslova zářil. Během dvou let nasázel ze své pozice napříč soutěžemi hned 17 branek a u dalších čtyř asistoval.

Očekávání tak byla veliká. Přesto se postupně ukazovalo, že nešlo o příliš dobrou volbu. Santos se stal pověstný tím, že často ignoroval taktické Wengerovy pokyny, sóloval a pouštěl se do ofenzivy hlava nehlava. Přesto se po necelých třech měsících na Emirates Stadium dokázal prosadit, pomohl k triumfu 3:5 na půdě Chelsea a gól oslavil stylovým tanečkem. Jenže poté přišlo vážné zranění kotníku a Brazilec nastupoval ve zbytku ročníku spíše sporadicky.

iZdroj fotografie: Arsenal FC

V nadcházejícím ročníku sázel Wenger spíše na talentovaného Kierana Gibbse a někdejší posila se tak musela smiřovat s rolí náhradníka. Přesto si dokázal znepřátelit vlastní fanoušky. V listopadu 2012 se Santos objevil v základní sestavě na Old Trafford. Jeho celek prohrával po půli s Manchesterem United 0:2, Brazilec byl přesto zachycen při konverzaci a výměně dresu s Robinem van Persiem. Právě Nizozemec byl navíc dlouhodobě trnem v oku fanoušků Arsenalu, kteří mu jeho přestup do Manchesteru United nemohli zapomenout.

Santos: Moje kultura se od anglické liší

Nikdy jsem nepřestal být jeho kamarádem. Moje kultura se od té anglické liší a já nejsem povinen přizpůsobovat se té jejich,“ prohlásil po letech. Po dalším zranění a sérii nevydařených výkonů bylo o Santosově budoucnosti jasno. Nejprve zamířil na hostování do Gremia, o rok později zamířil do rodné Brazílie natrvalo. Zadarmo se přesunul do tamního Flamenga. Arsenalu se tak posila za 170 milionů korun zdaleka nevyplatila.

Santosovy karamboly s příznivci vlastního celku však pokračovaly i v domácím Flamengu, kde jej po tristním výkonu napadli domácí fanoušci. Brazilec musel být po jejich útoku hospitalizován a přesunul se do indického FC Goa, kde nastupoval mimo jiné po boku Miroslava Slepičky. Poté se vrátil zpět do rodné země, čekal ho však třicetidenní distanc. Testy krve totiž odhalily, že užíval zakázanou látku v podobě hydrochlorothiazidu.

Dnes má restauraci v Sao Paolu

Dnes čtyřicetiletý Santos pověsil kopačky na hřebík již před šesti lety a věnuje se gastronomii. V Sao Paolu si otevřel vlastní restauraci. Korespondent Planet Football Joshua Law však při návštěvě jeho stánku přiznal, že tamní kuchyně mu připomíná právě nevydařené působení na Emirates Stadium. „Nepříjemná a zvláštní směs chutí odráží jeho působení v severním Londýně. Pro fanoušky Arsenalu je tam vítán asi tolik, jako syrová ryba v mexické kuchyni,“ popsal košatě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články