Měl být hvězdou, která bude svými góly táhnout anglickou Aston Villu k úspěchům. Chorvatský útočník Boško Balaban se však místo toho stal nejhorším nákupem v historii birminghamského klubu.
„Stejně jako většina Chorvatů má i on obrovskou psychickou sílu, aby se vyrovnal s životem v zahraničí a samozřejmě i s anglickou ligou. Má velké schopnosti a nepochybuji o tom, že bude stejně dobrým, ne-li lepším zakončovatelem než Davor Šuker,“ prohlásil o něm v po přestupu z Dinama Záhřeb do Aston Villy v létě 2001 trenér Slaven Bilić. Tehdy třiadvacetiletý útočník Boško Balaban se tak měl zařadit po bok silné generace chorvatských kanonýrů v Premier League.
Není proto divu, že za něj klub z Birminghamu zaplatil na svou dobu obskurní částku, tedy bezmála 6 milionů liber (170 milionů korun). Jenže chorvatský reprezentant, který dříve v domácí soutěži nasázel 37 branek, se v Anglii trápil. V jednom z prvních zápasů minul naprosto odkrytou bránu a v roli střídajícího hráče se dostal v průběhu sezóny do hry jen sedmkrát. „Všechno to bylo o sebevědomí,“ komentoval legendární kanonýr Aston Villy Peter McParland.
„Vzpomínám si na ten zápas, kdy nedal gól, který by snad dal úplně každý na jeho místě. Hluboce věřím, že se z toho už nikdy nevzpamatoval,“ dodal. Balaban pookřál až na hostování v Dinamu Záhřeb, odkud do Aston Villy přestoupil. V průběhu roku ukázal svůj střelecký apetit a nasázel osmnáct branek, přesto se po návratu do Birminghamu na trávník již nedostal. V prosinci 2003 jej po roce a půl klub rozvázal ze smlouvy a Chorvat se stal volným hráčem.
Nebyl schopen odehrát 90 minut, smutnil kouč
Podle tehdejšího kouče Aston Villy Grahama Taylora navíc Balabanovi chyběla také fyzická forma. „Je neskutečné, že jsme zaplatili 6 milionů liber za hráče, kterému trvalo osm měsíců, než byl schopen odehrát celých 90 minut. A to ještě za rezervu. To byl velký problém, protože prostě nebyl schopen hrát. Nevěděl jsem, co s ním dělat. Chtěl hrát a ukázat se, ale jak jsem ho měl využít?“ komentoval tehdejší situaci.
„Když se na to podívám zpětně vidím velkou díru a prázdnotu,“ prohlásil sám Balaban s tím, že podle jeho názoru je na vině klub samotný. „Chodil jsem každý den na trénink a věděl jsem, že v klubu nemám budoucnost. Dlouho jsem čekal na šance, ale už nepřicházely. Navíc jakmile začnete jako hráč pochybovat o svých schopnostech je konec. Bylo náročné zůstat ve střehu,“ dodal hráč, kterého magazín Vital Villa vyhlásil jako nejhorší posilu v historii klubu.
Po odchodu kanonýrem
Balaban si přesto mohl po svém odchodu užít skvostnou kariéru. Za belgické Bruggy nasázel v průběhu tří let 55 branek a výrazně přispěl k zisku mistrovského titulu, než se vrátil do Záhřebu. V závěru kariéry působil také v Řecku a Majalsii, kde se rovněž zapsal jako kanonýr.