Ještě před patnácti lety patřil k největším nadějím brazilského fotbalu. Jeho kariéra však nabrala špatný směr a patří mezi nejhorší posily v historii Barcelony.
14 milionů eur, tedy 350 milionů korun. Takovou částku zaplatila Barcelona v létě 2009 za teprve dvacetiletého útočníka Keirrisona. Brazilský mladík s čichem na góly tehdy patřil mezi velké naděje a jeho potenciál byl astronomický. Debutoval již v sedmnácti za druholigovou Coritibu, v jejímž dresu hned v prvních třech utkání skóroval a zařídil postup mezi elitu. O rok později byl vyhlášen nejlepším střelcem Campeonato Brasiliero s 41 vstřelenými brankami.
Přestupní stanice Palmeiras
V lednu ho koupilo Palmeiras, v létě už stál na Camp Nou po boku velkých hvězd. „Garance gólů,“ představoval Brazilce klubový web katalánského klubu. Jenže kouč Pep Guardiola nezněl z nové akvizice ve svém kádru příliš nadšeně. „Je velmi mladý. Má dobré statistiky a všichni víme, jak je těžké najít střelce. Klub se ho proto rozhodl podepsat,“ prohlásil do médií a jasně dal najevo, že on si rozhodně rychlonohého střelce nevyhlédl.
„Nemohl jsem tomu uvěřit. Rázem jsem hrál s Messim, Iniestou nebo Xavim. A vedl mě Guardiola,“ vzpomíná pro The Athletic Keirrison. Přesto rychle přišlo probuzení: vzhledem k pravidlům La Ligy směla Barcelona registrovat jen tři hráče mimo Evropskou unii. Prvním byl Yaya Touré, další dva v podobě Maxwella a Dmytra Chyhrynskyiho dorazili v létě spolu s mladou nadějí. Další cizinci jako Lionel Messi nebyli do kvóty započítáni kvůli držení španělského pasu.
21 měsíců bez fotbalu
„Netušil jsem, že půjdu na hostování. Můj plán byl bojovat o místo v kádru,“ smutnil. O pouhý týden později zamířil na hostování do Benfiky Lisabon, kde během půlroku odehrál jen 199 minut. Další půlrok strávil v dresu Fiorentiny, kde odehrál deset utkání. Několik gólů a světlých záblesků ukázal na hostování v brazilském Santosu a posléze také Cruzeiru, než přišlo ošklivé zranění kolena. Na trávník se nepodíval dalších 21 měsíců.
„Když jsem se vrátil na hřiště, už jsem se necítil stejně. Bojoval jsem s tím, ale nedokázal jsem hrát tak, jak jsem chtěl a uměl,“ dodává Keirrison, jemuž v létě 2014 skončila na Camp Nou smlouva. Za Barcelonu neodehrál ani minutu a i vzhledem k přemrštěné přestupové částce patří mezi nejhorší nákupy historie klubu. Keirrison se posléze vrátil do Brazílie, kde nastupoval za Coritibu a Londrinu, dvě utkání odehrál také za portugalskou Arouku.
Nežijeme v kouzelném světě, ví
Zápasové vytížení se přesto blížilo nule. Brazilec odehrál během posledních osmi let své kariéry méně utkání než před svým příchodem do Barcelony. Nakonec v létě 2018 jako devětadvacetiletý ukončil profesionální kariéru. „Věci nejsou vždycky úžasné: taková je realita. Nežijeme v kouzelném světě. Život není jen samý smích a vítězství. Roky jsem se snažil přijít na to, co bych udělal jinak. Prošel jsem těžkými chvílemi, ale jako člověk jsem dospěl,“ zakončil Keirrison.