Jihoafrická republika přijde v zápase proti Česku o dva hráče. Sithole i Zwane dostali červenou v otvíráku s Mexikem, a druhé vyloučení nedává smysl ani při opakovaném zhlédnutí.
11. června se v Mexiku odehrál zahajovací zápas mistrovství světa, který přepsal historii šampionátu způsobem, jaký si nikdo nepřál. Tři červené karty v jednom otvíráku, to se na MS nikdy předtím nestalo. Dvě z nich padly na jihoafrickou stranu a obě znamenají automatickou stopku na následující utkání. Tím utkáním je středeční duel s Českem. Pro český tým, který po prohře 1:2 s Koreou zoufale potřebuje body, je to nečekaný dárek. Otázka zní, jak velký.
Co přesně se v Mexiku stalo
Mexiko převzalo kontrolu nad zápasem prakticky od výkopu. Už v 9. minutě otevřel skóre Quiñones, do poločasu trefili domácí ještě tyč. Jihoafrická republika se nedostávala do hry a čísla to potvrzují brutálně: tři střely za celý zápas a očekávané góly na hodnotě 0,07. To není jen špatný den. To je ofenzivní bezmoc.
Na startu druhého poločasu přišel zlomový moment. Sphephelo „Yaya“ Sithole, záložník ze základní sestavy, zastavil nedovoleně mexický brejk a rozhodčí neváhal: přímá červená za zmaření zjevné gólové příležitosti. Sithole přitom figuroval už u chyby před prvním gólem. Jeho vyloučení v 49. minutě bylo tvrdé, ale herně pochopitelné. Nouzová brzda, kterou fotbal zná.
V 67. minutě přidal Jiménez na 2:0 a zdálo se, že zápas dojde do konce bez dalšího dramatu. Jenže pak přišla 84. minuta.
Zwaneho moment, který nedává smysl
Themba Zwane přišel na hřiště jako ofenzivní střídání, které mělo JAR oživit. Místo toho ohnal rukou po obličeji Roberta Alvarada. Rozhodčí situaci původně přehlédl, ale VAR ho poslal k monitoru. Verdikt: násilné chování, přímá červená.
Kontext dělá ten moment ještě absurdnějším. JAR prohrávala 0:2, hrála v deseti a zbývalo šest minut plus nastavení. Zwane nemohl zápas zachránit ani tím nejlepším výkonem kariéry. Mohl ale být k dispozici proti Česku. Místo toho impulzivním gestem připravil tým o dalšího hráče pro klíčový duel. Žádný z dohledaných zdrojů ten zákrok oficiálně neoznačuje za nejzbytečnější moment šampionátu, ale těžko hledat konkurenci. V nastavení pak dostal červenou i Mexičan Montes, čímž se zápas stal historicky prvním otvírákem MS se třemi vyloučeními.
Trenér Hugo Broos po zápase, citovaný Reuters, první červenou uznal, druhou zpochybnil s tím, že mexický hráč jeho svěřence blokoval. Zároveň ale přiznal holý fakt: dva hráči nemohou nastoupit v dalším utkání. Podle pravidel MS 2026 platí po červené kartě automatická stopka na následující zápas. Žádné odvolání, žádná výjimka.
Co to znamená pro českou šanci
Tabulka skupiny A po prvním kole vypadá jasně:
| Tým | Body | Skóre |
|---|---|---|
| Mexiko | 3 | 2:0 |
| Jižní Korea | 3 | 2:1 |
| Česko | 0 | 1:2 |
| JAR | 0 | 0:2 |
Česko i JAR jsou pod maximálním tlakem. Trenér Miroslav Koubek po porážce s Koreou na webu FAČR řekl otevřeně: pokud chce tým držet postupové šance, musí proti JAR urvat tři body. Ze skupiny postupují dva týmy přímo a osm nejlepších celků ze třetích míst. Remíza situaci komplikuje, porážka by byla prakticky konečná.
Absence Sitholeho a Zwaneho jsou pro JAR citelné, ale ne fatální. Sithole hrál v základu, Zwane přišel jako střídání; největší zásah míří do středu pole a do hloubky kádru. Opora jako brankář Williams, kapitán Mokoena, útočník Rayners nebo krajní obránci zůstávají k dispozici. Problém JAR proti Mexiku nebyl jen v kartách. Byl v celkovém herním projevu: tři střely a xG 0,07 mluví o systémovém selhání, ne o dvou individuálních excesech.
Jak by mělo Česko reagovat
Koubek po Koreji zdůrazňoval nutnost větší ofenzivní účinnosti. Proti Koreji nastoupili Kovář – Chaloupek, Hranáč, Krejčí – Coufal, Souček, Sojka, Zelený – Šulc, Schick, Provod; v průběhu přišli Hložek, Chorý, Michal Sadílek a Chytil. Finální sestava na JAR zatím zveřejněná není, ale dá se čekat, že změny přijdou spíš v útočné fázi než v obraně.
Mexiko JAR rozebíralo vysokým presinkem a tlakem do první rozehrávky. Bez Sitholeho ve středu pole bude jihoafrická konstrukce hry ještě zranitelnější. Agresivnější český pressing a důraz na dobývání středu dávají taktický smysl. Psychologicky je situace taky jiná: JAR přijede do Atlanty po debaklu, se dvěma distancovanými hráči a s vědomím, že další prohra znamená konec. Tlak může soupeře svázat. Nebo ho osvobodit.
Kdy a kde to sledovat
Zápas Česko – JAR se hraje ve čtvrtek 18. června 2026 od 18:00 středoevropského letního času na Atlanta Stadium. Přímý přenos i multiview nabídne ČT sport a iVysílání. Kdo chce atmosféru naživo a neletí do Atlanty, může zamířit na oficiální watch party, kterou FAČR pořádá na pražském Smíchově.
Oslabení JAR je pro Česko reálná výhoda, taktická i psychologická. Není to ale výhra před výkopem. Je to příležitost, kterou si český tým musí zasloužit na hřišti. A po Koreji ví, že příležitosti na tomhle turnaji nemají neomezenou trvanlivost.
