Česká fotbalová škola měla i v poměrně nedávné minulosti řadu tváří, za které byly významné zahraniční kluby ochotné zaplatit „nekřesťanské“ peníze. Pár fotbalistů s největší tržní cenou jsme vám představili v předchozích dílech, tipnete si, kdo další se mezi ně zařadil?
11. místo – Marek Jankulovski
Dnes již dvaačtyřicetiletý Marek Jankulovski se po ukončení aktivních sportovních let stal již před lety sportovním ředitelem Baníku Ostrava, který mu ještě v mládežnickém věku otevřel cestu k profesionální kopané. Po šesti letech mezi dospělými se obránce žádaným zbožím na přestupovém trhu, mnoho zahraničních klubů si na něj brousilo zuby. S nabídkou uspěla italská Neapol hrající Serii A.
Itálie si Jankulovskému stala domovem na dlouhých jedenáct let, vystřídal dohromady tři tamní vrcholové kluby (mimo Neapol ještě Udinese Calcio a nakonec slavný AC Milán). V Miláně český bek zažil zřejmě nejlepší období svého života. Stal se platným členem základní sestavy a byl přímým účastníkem bojů v Lize mistrů, kterou jeho tým v ročníku 2006/2007 dovedl až ke zlatému triumfu. V témže roce získal také cenu Fotbalista roku. Po návratu do Česka chtěl ještě pomoci milovanému Baníku přímo na hřišti, jenže hned v prvním duelu se zranil a do dalšího již nikdy nenastoupil. Kluby za něj v minulosti zaplatili celkem 12 milionů eur.
10. místo – Jakub Jankto
Poměrně nedávno se do klubu nejdražších fotbalistů v historii České republiky zařadil také třiadvacetiletý rodák z Prahy Jakub Jankto. Kariéru nastartoval v pražské Slavii, odkud ale ještě v mládežnickém věku odešel do zahraničí. Na rozdíl od Tomáše Kalase (ten se v mládí upsal Chelsea) si ovšem zvolil cestu, která mu od samého počátku skýtala možnost, že bude v budoucnu pravidelně nastupovat.
Udinese Calcio sice není tím nejlepším klubem v Itálii, ale rozhodně není zanedbatelné. Tehdy český záložník přestupoval ještě za 700 tisíc eur. Po pěti letech nastal v jeho životě zlom, a to pořádný! Do svých řad jej totiž přivedla Sampdorie, klub rovněž z Itálie, která neváhala zaplatit Udinese částku 14,5 milionu eur. Jankto díky tomu své dosavadní zaměstnavatele stál 15,5 milionu eur a dá se předpokládat, že jeho cena stále poroste!
9. místo – Jan Koller
Zdá se až neuvěřitelné, že legendární český obr Jan Koller je v našem seznamu na takto „hlubokém“ místě. Nejlepší střelec tuzemského národního týmu v historii (na kontě má 55 přesných zásahů) začínal s profesionálním fotbalem ve Spartě, odkud si jej po dvou letech přivedl belgický Lokeren. Jeho cesta Belgickým královstvím pokračovala za další tři roky, kdy změnil zaměstnavatele a posílil Anderlecht. V té době už patřil mezi elitní evropské střelce.
Právě působení v Anderlechtu, kde prokázal mimořádné střelecké schopnosti, mu vyneslo nejdražší přestup v kariéře. Německý Dortmund za něj totiž vyplatil 10,5 milionu eur. Dinova cena se tedy během dvou let více než ztrojnásobila! Po Dortmundu je angažovalo ještě Monaco, pak Norimberk, Křídla Sovětů Samara a naposledy francouzské Cannes. V té době už měl ovšem nejlepší roky za sebou. Šestačtyřicátník hraje pro radost za rodnou Smetanovu Lhotu a těší se pocitem, že za něj kluby byly kdysi ochotné utratit 15,7 milionu eur!
Foto: transfermarkt.com