Nejdražší čeští fotbalisté historie (3.část)

i Foto: transfermarkt.com
                   

Česká fotbalová škola měla i v poměrně nedávné minulosti řadu tváří, za které byly významné zahraniční kluby ochotné zaplatit „nekřesťanské“ peníze. Pár fotbalistů s největší tržní cenou jsme vám představili v předchozích dílech, tipnete si, kdo další se mezi ně zařadil?

11. místo – Marek Jankulovski

Dnes již dvaačtyřicetiletý Marek Jankulovski se po ukončení aktivních sportovních let stal již před lety sportovním ředitelem Baníku Ostrava, který mu ještě v mládežnickém věku otevřel cestu k profesionální kopané. Po šesti letech mezi dospělými se obránce žádaným zbožím na přestupovém trhu, mnoho zahraničních klubů si na něj brousilo zuby. S nabídkou uspěla italská Neapol hrající Serii A.

Soutěž o lístky na MS v hokeji 2025

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Itálie si Jankulovskému stala domovem na dlouhých jedenáct let, vystřídal dohromady tři tamní vrcholové kluby (mimo Neapol ještě Udinese Calcio a nakonec slavný AC Milán). V Miláně český bek zažil zřejmě nejlepší období svého života. Stal se platným členem základní sestavy a byl přímým účastníkem bojů v Lize mistrů, kterou jeho tým v ročníku 2006/2007 dovedl až ke zlatému triumfu. V témže roce získal také cenu Fotbalista roku. Po návratu do Česka chtěl ještě pomoci milovanému Baníku přímo na hřišti, jenže hned v prvním duelu se zranil a do dalšího již nikdy nenastoupil. Kluby za něj v minulosti zaplatili celkem 12 milionů eur.

10. místo – Jakub Jankto

Poměrně nedávno se do klubu nejdražších fotbalistů v historii České republiky zařadil také třiadvacetiletý rodák z Prahy Jakub Jankto. Kariéru nastartoval v pražské Slavii, odkud ale ještě v mládežnickém věku odešel do zahraničí. Na rozdíl od Tomáše Kalase (ten se v mládí upsal Chelsea) si ovšem zvolil cestu, která mu od samého počátku skýtala možnost, že bude v budoucnu pravidelně nastupovat.

Udinese Calcio sice není tím nejlepším klubem v Itálii, ale rozhodně není zanedbatelné. Tehdy český záložník přestupoval ještě za 700 tisíc eur. Po pěti letech nastal v jeho životě zlom, a to pořádný! Do svých řad jej totiž přivedla Sampdorie, klub rovněž z Itálie, která neváhala zaplatit Udinese částku 14,5 milionu eur. Jankto díky tomu své dosavadní zaměstnavatele stál 15,5 milionu eur a dá se předpokládat, že jeho cena stále poroste!

9. místo – Jan Koller

Zdá se až neuvěřitelné, že legendární český obr Jan Koller je v našem seznamu na takto „hlubokém“ místě. Nejlepší střelec tuzemského národního týmu v historii (na kontě má 55 přesných zásahů) začínal s profesionálním fotbalem ve Spartě, odkud si jej po dvou letech přivedl belgický Lokeren. Jeho cesta Belgickým královstvím pokračovala za další tři roky, kdy změnil zaměstnavatele a posílil Anderlecht. V té době už patřil mezi elitní evropské střelce.

Právě působení v Anderlechtu, kde prokázal mimořádné střelecké schopnosti, mu vyneslo nejdražší přestup v kariéře. Německý Dortmund za něj totiž vyplatil 10,5 milionu eur. Dinova cena se tedy během dvou let více než ztrojnásobila! Po Dortmundu je angažovalo ještě Monaco, pak Norimberk, Křídla Sovětů Samara a naposledy francouzské Cannes. V té době už měl ovšem nejlepší roky za sebou. Šestačtyřicátník hraje pro radost za rodnou Smetanovu Lhotu a těší se pocitem, že za něj kluby byly kdysi ochotné utratit 15,7 milionu eur!

Foto: transfermarkt.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články