Nejbrutálnější fotbalový zápas: Z šílených zákroků byl celosvětový skandál. Tři hráči skončili ve vězení, padl i doživotní trest

V odvetném utkání o Interkontinentální pohár z roku 1969 nešlo hráčům Estudiantes o fotbal. Počínali si jako gladiátoři a jejich soupeřům z AC Milán šlo o zdraví.

i Zdroj fotografie: AC Milán

V šedesátých letech minulého století přinesl Interkontinentální pohár několik skandálů. Ten největší se odehrál v roce 1969 a rezonoval po celém světě. V bitvě evropského a jihoamerického klubového mistra byla fair play zašlapána hluboko do země. Trofej vybojovali fotbalisté AC Milán, mnohem více si ale bez pochyby cenili, že nikdo z nich nepřišel v Argentině o život. Zprávy přitom nejprve hovořily o tom, že jeden z hráčů AC Milán podlehl zraněním.

Vyražený zub? Jen varování

První zápas Interkontinentálního poháru proběhl na San Siru víceméně hladce. Rossoneri dominovali a přesvědčivě zvítězili 3:0. Domácí útočník Néstor Combin sice po úderu od soupeře přišel o zub, to ale bylo jen malé varování před tím, co se mělo stát během odvety v Buenos Aires. Italské noviny Gazzetta dello Sport později nazvaly duel hraný na stadionu La Bombonera devadesátiminutovým lovem na muže.

Hráči AC Milán slaví triumf v Interkontinentálním poháru.
iZdroj fotografie: AC Milán

Hráči Estudiantes již během rozcvičky napadali soupeře všemožnými způsoby. Vzduch byl prosycený nenávistí. V tunelu domácí provokovali a křičeli Italům do tváře. „Argentinci nás začali zastrašovat už v Miláně,“ vzpomínal pro L’Avvenire Angelo Benedicto Sormani, jeden z protagonistů tohoto dvojzápasu. „V šatně La Bombonery jsme cítili tíživou atmosféru. Rocco (trenér – pozn. red.) nás připravil na nejhorší.“ Když pak hráči AC Milán vyběhli na hřiště, schytali sprchu horké kávy. „Zatímco jsme byli seřazení ve středu hřiště na fotografii, přišli hráči Estudiantes s jedenácti míči, které po nás házeli,“ dodal Sormani.

Kopnutí do zad

Domácí tým od prvních minut jasně dával najevo, že fotbal pro něj není na prvním místě. K vidění byly z jejich strany ostré zákroky i údery. V 18. minutě zůstal u středu hřiště ležet útočník Pierino Prati a rozhodčí přerušil hru. Když se pak sudí otočil, nakopl brankář Alberto Poletti milánského fotbalistu do zad.

Góly? Kdepak. V odvetě Estudiantes – AC Milán šlo hráčům italského klubu minimálně o zdraví.

Po půlhodině hry se Rossoneri dostali do vedení. Když se pak radovali poblíž gólmana domácích, měl rozhodčí Domingo Massaro co dělat, aby zabránil šarvátce. Od té chvíle ztratili hráči  Estudiantes veškeré zábrany. O několik minut později se Prati opět ocitl na zemi. Po zásahu loktem do hlavy upadl do bezvědomí a hřiště opustil na nosítkách.

Bleskový obrat

Mezitím se v atmosféře, která stále více připomínala tlakový hrnec, hra překvapivě otevřela a Estudiantes díky trefám Conigliara a Aguirreho Suareze těsně před poločasem otočili stav na 2:1. Při odchodu do šaten došlo k další potyčce a funkcionářům dalo hodně práce hráče odtrhnout.

Krvavá zranění, zlomeniny i bezvědomí. Z odvety Interkontinentálního poháru se pro hráče AC Milán stala noční můřa.

I ve druhé půli pokračovali domácí v brutálních zákrocích. Vidět byl hlavně gólman Poletti, který praštil Gianniho Riveru a Néstora Combina kopl do obličeje. Přesto rozhodčí neviděl důvod k vytažení červeného kartonku. Právě Combin byl nejčastějším terčem soupeřů. Rodilý Argentinec v barvách AC Milán byl považován za zrádce a dezertéra, což se nakonec přelilo ve velký pozápasový skandál. Ale o tom až později.

Zlomený nos i lícní kost

Necelou půlhodinu před koncem Ramón Aguirre Suárez trefil Combina loktem mimo hru takovým způsobem, že mu zlomil nos a lícní kost. Následně došlo ke strkanici a Massaro po několika minutách přece jen vytáhl červenou kartu a Suáreze vyloučil. Rozhodčí následně vyzval Combina, aby pokračoval v utkání (!), hráč ale omdlel a zápas pro něj skončil.

Néstor Combin utrpěl zlomený nos a zlomeninu lícní kosti.

Když rozhodčí Massaro odpískal konec zápasu, Milánští si mysleli, že se konečně probrali z noční můry. Netušili však, že ten pravý horor teprve začne. Rivera i jeho spoluhráči byli i nadále napadáni soupeřem. Zasáhnout nakonec musela policie, přesto se válka přenesla i do útrob stadionu. Mezitím policie zatkla Néstora Combina. „Čtyři nebo šest mužů ho obklíčilo, když mluvil s Roccem,“ psal deník La Stampa. „A odvezli ho tak, že ho posadili do zeleného auta, které ve velkém spěchu ujíždělo pryč a riskovalo, že někoho přejede.“

Je to dezertér!

Proč byl vlastně zatčen? Néstor Combin se narodil v Argentině, ale v deseti letech se s rodinou přestěhoval do Francie. Ve vlasti mu tento „útěk“ nikdy neodpustili. Nazývali ho „dezertérem“ a obviňovali ho, že se vyhýbá vojenské službě. Proto byl také zatčen a následně převezen do kasáren vojenské jednotky. Když se AC Milán vracel na letiště, tým byl jednotný v tom, že bez Combina neodletí. Do nastalé situace tedy vstoupila diplomacie.

Combinovi se nakonec podařilo prokázat, že absolvoval vojenskou službu ve Francii. Propuštěn ale byl až po zásahu argentinského prezidenta Juana Carlose Ongnanii. Jakmile jsem vstoupil na hřiště, začali na mě plivat. Pak do mě kopali ze všech stran, zejména když jsem měl míč. Aguirre Suárez mě často chodil urážet a varoval mě, že mi zlomí nohu. Podle mě byli zdrogovaní, jinak si člověk nedokáže vysvětlit tu zlobu. Je ostudné být Argentincem. Kdyby prezident nezasáhl, byl bych v Buenos Aires ve vojenské uniformě,“ vyprávěl Combin po návratu pro deník La Stampa.

Doživotní trest i vězení

Argentinská fotbalová asociace čelila kvůli skandálu velkému mezinárodnímu tlaku a kritikou nešetřil ani prezident Ongnania. Výsledkem byly přísné tresty. Brankář Alberto Poletti vyfasoval od AFA doživotní zákaz, Suárez dostal stopku na 30 zápasů a Manera na 20 utkání. Všichni tři si navíc odseděli po měsíci ve vězení.

Který zápas považujete za nejbrutálnější?