Nejbizarnější posila Plzně? Milionový talent byl nepoužitelný, dnes reprezentuje

PŘÍBĚH: Jde možná o vůbec nejhorší posilu novodobé historie Viktorie Plzeň. Proč na západě Čech neuspěla milionová posila, která dnes patří k reprezentačním oporám?

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň
                   

Krok vedle. Plzeňská Viktoria zažívala v zimě 2017 pokračování své úspěšné éry. Svěřenci trenéra Romana Pivarníka po posledním podzimním kole vedli ligovou tabulku a zdálo se, že obhajoba titulu je na spadnutí. Přesto bylo jasné, že Západočeši musejí v zimě přivést několik hráčů, kteří povzbudí stárnoucí kádr. Jednou z velkých posil byl také talentovaný Slovinec, kterého si vyhlédnul sportovní ředitel František Mysliveček a sám kouč Roman Pivarník.

Oba třiadvacetiletého beka Erika Janžu dlouhodobě sledovali a věřili, že bude velkou hvězdou. A není divu. Letitá opora mládežnických reprezentací oslavila v dresu Mariboru dva mistrovské tituly a zisk domácího poháru. Bývalý hráč Domžale či NS Mura se prezentoval v rodné zemi skvělými výkony, sbíral chválu a dokonce se probojoval až do slovinské reprezentace. Západočeši tak neváhali vysázet na stůl dvacet milionů korun.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Majitel a šéf klubu Adolf Šádek očekával od mladého Slovince strmý vzestup. „Celý podzim jsme jej sledovali velmi pečlivě, několikrát jsme se byli osobně podívat na zápase. Erik je stabilním členem základní sestavy Mariboru a jsme přesvědčeni, že pro nás bude velkým přínosem,“ uvedl po přestupu. Sám technicky nadaný levý bek či záložník navíc vyzařoval velkou chuť se učit.

Sympaťák nedokázal překonat Limberského

Plzeň je nejlepší tým v České republice a jsem opravdu moc šťastný, že jsem tady. Vím, že dostat se do sestavy nebude snadné, ale pokusím se svými výkony a pracovitostí přesvědčit trenéra,“ doplnil s tím, že mužstvo úřadujícího mistra vyhodnotil jako nejlepší možnou volbu. „Zázemí je tady na výborné úrovni a myslím, že je tady velký prostor pro můj růst. Já se budu snažit odvádět pro klub co nejlepší výkony,“ uvedl Janža, který se téměř okamžitě začal učit česky.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Nějaká slova dokážu přeložit, ale všichni zatím na mě mluví příliš rychle. Určitě se ale chci učit česky, abych více rozuměl,“ prohlásil sympaticky a dal najevo, že tvrdé práce se nebojí. Jenže to v tehdejším kádru Plzně nestačilo. Slovinec totiž doplácel na velmi ostrou konkurenci a v ambiciózním prostředí se nedokázal prosazovat. Při absencích Davida Limberského odehrál na kraji obrany tři utkání, ale výrazněji nezaujal. Bylo znát, že fyzický a zároveň rychlostní styl Západočechů mu příliš nesedí.

Rychlý konec a restart

Pro Viktorii se brzy stal nepoužitelný a vedení neváhalo již po půlroce kývnout na první nabídku odchodu. Plzeň jej uvolnila na roční hostování do kyperského Pafosu, a to i přesto, že se zranil jak David Limberský, tak Jan Kovařík. Klub zkrátka usoudil, že dvacetimilionová posila byla šlápnutím vedle. Po roce na Kypru zamířil do chorvatského Osijeku než restartoval svou kariéru v Polsku.

V dresu tamního Górnik Zabrze dokázal naplno ukázat svůj potenciál a patří mezi nejlepší hráče polské Ekstraklasy. Pravidelně nastupuje s kapitánskou páskou na paži, sbírá asistence a vysloužil si i pozvánku do reprezentace. Je tak důkazem, že jedno nevýrazné angažmá špatného fotbalistu nedělá. Někdy je zkrátka pravdou, že fotbal je nepředvídatelný. A své o tom ví i Plzeň.

Je pravdou, že jedno špatné angažmá nekvalitního fotbalistu nedělá?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články