Naděje českého fotbalu. Mladíci, kteří svým talentem převyšují ostatní

Foto: transfermarkt.com

V poslední době se do předních evropských soutěží dostává poměrně velké množství mladých fotbalistů, kteří by v budoucnu mohli zaujmout místo po svých současných ikonách. Za zmínku stojí například šestnáctiletý Ansu Fati v kádru katalánské Barcelony, který už dnes střílí jednu branku za druhou, nebo rovněž šestnáctiletý Harvey Elliot z anglického Liverpoolu. Ani Česká republika po talentovaných mladících rozhodně nestrádá. Kteří si momentálně vedou nejlépe?

Michal Fukala

Osmnáctiletý obránce Michal Fukala s fotbalem začínal ve Frýdku-Místku, kde si jej vyhlédl Slovan Liberec.  V A-týmu pod Ještědem dostal Fukala šanci už v minulém ročníku, kdy dohromady nastoupil do osmi ligových zápasů. Letos má za sebou zatím čtyři starty v deseti odehraných kolech a dá se předpokládat, že jeho herní vytíženost bude jen a jen vzrůstat. V Liberci doufají, že z něj v budoucnu vyroste hráč takových kvalit, který se „jen“ s českou scénou nespokojí. Mimo jiné patří také do úzkého reprezentačního výběru hráčů do 19 let.

Pavel Šulc

Pravda, Opava do nové sezóny nevstoupila zrovna v tom nejlepším rozpoložení. Po deseti odehraných kolech nasbírala pouze osm bodů a společně s Dynamem České Budějovice se dělí o poslední místo v tabulce. Jedinou pozitivní věcí na jejích vystoupeních osmnáctiletý záložník Pavel Šulc, který na Moravu přišel hostovat z plzeňské Viktorie. Rodák z Karlových Varů se zatím na fanouškům na Západu Čech neměl šanci představit, svými posledními výkony si ovšem řekl o pozornost Pavla Vrby.

Za Opavu zatím odehrál sedm zápasů a ostudu si na rozdíl od svých spoluhráčů rozhodně neudělal. Šulc pravidelně nastupuje i za reprezentaci, na kontě má celkem dvanáct startů v kategoriích do osmnácti, devatenácti a jednadvaceti let.

Václav Drchal

Po Václavu Drchalovi sáhla Sparta už v minulém ročníku, když postrádala většinu svých útočných hvězd. Mladík si vedl poměrně přesvědčivě, dařilo se mu dokonce střílet branky. Nebýt ošklivého zranění, které si následně způsobil, mohl dnes společně s Adamem Hložkem tvořit nejmladší palebnou sílu ve Fortuna Lize. Do nového ročníku zatím nezasáhl a podle posledních informací bude mimo hru ještě dlouho. To pro jeho kariéru určitě není dobrou zprávou.

Adam Hložek

Pokud bychom měli jmenovat největší raketu českého fotbalu, nemůžeme jinak, než zmínit sedmnáctiletého Adama Hložka. Rodák z Ivančic se dostal mezi sparťanskou elitu stejně jako Drchal už v roce minulém, kdy po něm tehdejší trenér Ščasný sáhl z důvodu absence většiny ostatních útočníků. Sázka na mládí mu vyšla, Hložek byl mnohdy nejlepším hráčem v rudém dresu. Dohromady už odehrál 28 ligových zápasů v nichž nastřílel šest branek a na další čtyři přihrál. Ani po příchodu Václava Jílka ze sestavy Sparty nevypadl, nastoupil do většiny letošních zápasů.

Hložek má o budoucnost v podstatě postaráno, už dnes je jeho tržní cena neskutečných 3,5 milionu korun. Pokud se vedení Sparty neukvapí a ještě pár let vyčká, může za něj utržit mnohonásobně více.

Foto: transfermarkt.com