Možná nejlepší trenér světa Jürgen Klopp si chce dát od fotbalu pauzu

Foto: spiegel.de

V prostředí kopané se pohybuje od útlého dětství. Jako aktivní, profesionální fotbalista byl věrný pouze jednomu jedinému klubu v rodném Německu. Poté, co definitivně pověsil kopačky na hřebík, rozhodl se pokračovat coby trenér, aby tak mohl předávat klubům a mladým hráčům své bohaté zkušenosti. Jürgen Klopp má aktuálně několik významných úspěchů, jimiž by strčil většinu současných lodivodů s přehledem do kapsy. Jeho posledním velkým úspěchem se pozvednutí skomírajícího Liverpoolu zpátky mezi absolutní elitu Premiere League. Co s Kloppem ovšem bude, až mu v Anglii vyprší smlouva? O tom má prý poměrně jasno! Rád by si totiž dal od fotbalu na nějaký čas pauzu a pokud mu život ubírající se tímto směrem bude vyhovovat, možná se už nikdy nevrátí.

Každý někdy potřebuje dobít baterky, pokud se dané činnosti věnuje na plný plyn

Metody dvaapadesátiletého Jürgena Kloppa jsou ve fotbalových kruzích pověstné. Zkušený kouč totiž vsází na tvrdou dřinu a odhodlání, kterou vyžaduje i od svých svěřenců. Několik hvězdných hráčů si pod jeho vedením stěžovalo, že nedokázalo držet tempo, které v klubu nastolil. Jenže to je prostě Klopp, který  bere buď všechno nebo nic.

Bohužel to vypadá, že jeho um a přístup bude za tři roky uložen k ledu. Proč? Říká se, že většina z nás nedokáže pracovat na jednom místě po celý život. Není tedy divu, že trenér jako Jürgen Klopp potřebuje někdy pauzu, aby si na čas odpočinul a poté se vrátil s plnou parádou k práci, kterou před odchodem započal (pokud vůbec). V rozhovoru pro deník Kicker se rozpovídal o svých plánech do budoucna:

„Mám jeden problém. Nedokážu věci dělat napůl, funguji podle hesla: ‚Všechno, nebo nic‘. Až dojdu k závěru, že už na to nemám sílu, tak si dám roční pauzu. Po pauze se pak rozhodnu, co budu dělat dál. Ale je velmi velká šance, že budu mít dobité baterky a budu moct pracovat tak, jak jsem zvyklý.“

O co by fotbalové prostředí v osobě Jürgena Kloppa přišlo?

Jürgen Klopp začínal coby mládežnický útočník v německém Glattenu. Rodák ze Stuttgartu se ještě v letech dospívání přesunul do Ergenzingenu. Mezi dospělé profesionály pronikl prostřednictvím klubu 1. FSV Mainz 05, kterému byl natolik vděčný, že po čas dvanáct sezón aktivních let nezměnil působiště. V 338 soutěžních utkáních dokázal nastřílet 52 branek a mohl jich přidat ještě mnohem více, kdyby se nakonec neposunul na kraj obrany.

Jelikož pro něj byl 1. FSV Mainz 05 naprosto zásadní, začal s ním spolupracovat i jako hlavní trenér. Jak se za krátký čas ukázalo, tato role mu svědčila mnohem více. Po sedmi letech plných nečekaných výsledků jej oslovila slavná Borussia Dortmund kde během dalších sedmi let dosáhl skvělých úspěchů, z nichž za zmínku stojí například účast ve finále Ligy mistrů roku 2013, dva tituly v německé bundeslize a tři skalpy německého Supercupu.

Angažmá v Liverpoolu je pro něj zatím nejlepší trenérskou zastávkou. Dostal na povel tragický tým, který po dobu několik sezón nedokázal navázat na dřívější slavné časy. A víte, kde je Liverpool nyní? Jednou zvítězil v Lize mistrů, jednou v téže disciplíně skončil na druhém místě. Jako bonus zasáhl i do finále Evropské ligy. V minulém ročníku skončil těsně druhý na domácí scéně a nyní v rámci Premiere League přesvědčivě vede tabulku. Jürgen Klopp zkrátka odvedl pořádný kus práce, což by jen málokterý trenér současnosti zvládl napodobit!

Foto: spiegel.de