Mizérie Baníku pokračuje. Tři problémy, které budou stát trenéra Hapala místo

KOMENTÁŘ: Ostravský Baník začal tam, kde v minulém ročníku skončil. Jaké problémy musí řešit Slezané na startu ročníku?

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Trápení ostravského Baníku pokračuje. Slezané v uplynulém ročníku nečekaně ztroskotali a v závěru se museli spokojit s bojem o záchranu. I proto vedení klubu v létě přivedlo hned deset nových posil, které měly mužstvo povzbudit. Jenže bilance svěřenců trenéra Pavla Hapala je po třech odehraných utkáních tristní a zdá se, že problémy na řadě pozic zdaleka nejsou minulostí.

Je proto otazníkem, zda chráněnec sportovního šéfa klubu Luďka Mikloška Pavel Hapal skutečně v Baníku vydrží celý soutěžní ročník. Důvodů, které by jej mohly stát místo v čele mužstva je totiž hned několik. Prvním z nich je ofenzivní neproduktivita. Baník ve třech úvodních utkáních nedal jedinou branku ze hry a připsal si pouze dva góly z pokutových kopů. Přitom právě ofenziva měla být vzhledem ke kvalitě útočné trojice jedním z instantních pilířů.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Zatímco podhrotový útočník Filip Kubala předvádí solidní výkony, na hrotu útoku přichází velké trápení. Nigerijský kanonýr Abdullahi Tanko se ještě loni v dresu Varnsdorfu trefil patnáctkrát, letos však pomyslný čich na góly neukazuje. Naopak si mezi fanoušky slezského klubu buduje spíše pověst „paliče,“ který se dokáže dostat do vyložené šance. Jenže pak ji trestuhodně zahodí. Jeho často nadstandartní průniky tak zatím skončily vždy neúspěchem.

Jediná ofenzivní varianta

Hapal navíc překvapivě sází na jedinou ofenzivní variantu: Všechno na Tanka. A to je zkrátka pro mužstvo kvalit Baníku s miliony utracenými za posily velmi málo. Dalším výrazným problémem je defenziva. Baník během tří kol dostal hned šest branek, čtyřikrát pak změnil rozestavení své stoperské dvojice. Zdá se, jako by trenér Hapal zkrátka netušil, jakým způsobem chce obranu vést.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Po prvním nezdaru dal rychle ruce pryč od tříobráncového systému, který Slezané trénovali v drtivé většině přípravných utkání. Navíc sází na hráče bez formy: David Lischka se po letošních zraněních ještě stále nedostal do optimální pohody. Ghanská posila na levo Patrick Kpozo z Tiraspolu zase tvrdě bojuje s aklimatizací na fyzicky i technicky náročnější soutěž. A nezáří ani stoper Filip Blažek, který ještě před dvěma lety hrál až druhou slovenskou ligu.

Co chce Hapal hrát?

Na šanci přitom marně čekají hned čtyři posily včetně levého beka Mateje Madleňáka, který v posledních třech letech za Ružomberok zářil. Třetím problémem je samotná Hapalova nerozhodnost. Baníku jednoznačně chybí ucelená herní vize a stále není jasné, co a jak vlastně chce hrát. Čtyřiapadesátiletý stratég hned třikrát změnil rozestavení, což posilám k začlenění do určitého daného systému nepomáhá.

Je tak otazníkem, zda Baník nalezne svou herní tvář. V opačném případě se Hapal může s Ostravou rozloučit již velmi brzy.

Měl by Pavel Hapal pokračovat na lavičce Baníku Ostrava?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články