Místopředseda FAČR Roman Berbr rezignoval! Končí i šéf komise rozhodčích

Roman Berbr při valné hromadě FAČR. (zdroj: screenshot tvcom.cz)

Dlouhé léta působil jako největší zákulisní hráč českého fotbalu, nyní rezignuje. Místopředsedovi FAČRu zlomila vaz páteční razie, při které byl zatčen on sám a devatenáct jeho spolupracovníků. Důvodem je podle vrchní státní zástupkyně spojitost s ovlivňováním a manipulací výsledků fotbalových utkání ve druhé a třetí české nejvyšší soutěži. Končí i předseda komise rozhodčích Josef Chovanec.

„Přijal jsem jako předseda výkonného výboru rezignaci Romana Berbra na funkci místopředsedy asociace, člena výkonného výboru i na pozici předsedy plzeňského krajského svazu,“ řekl na tiskové konferenci šéf FAČRu Martin Malík. Výkoný výbor se rozhodl i pro odvolání všech členů komise rozhodčích, včetně šéfa komise Josefa Chovance. Jedinou vyjímkou byl Tomáš Bárta, který je nominován za Ligovou fotbalovou asociaci (LFA) a usedne i v nově ustanovené komisi.

Šéf FAČR Roman Malík po zasedání výkonného výboru. (zdroj: screenshot youtube.com/FAČR)

„Současně Výkonný výbor FAČR předpokládá, že prvním úkolem těchto komisí bude předložení nových listin rozhodčích a delegátů, samozřejmě bez osob, proti nimž bylo zahájeno trestní stíhání,“ dodal na tiskové konferenci Malík. On sám z pozice předsedy asociace považuje současnou situaci za ohrožení sportu v Česku. „Je to útok na samotnou podstatu fotbalu. Zásah bude velký jak u nás doma, tak v zahraničí,“ uvedl.

„Ty události mě nenechávají klidným. Říká se, že z chyb se máme poučit. Teď je zapotřebí říct, že chyby se staly, nesmíme před nimi uhýbat. Je mi smutno, že se chyb dopouštím i já,“ přiznal na tiskové konerenci Malík. Ten prý uvažoval i o předčasném konci svého mandátu, který končí příští rok, nakonec však v čele asociace zůstává.

„Byl bych šílenec, kdybych řekl, že jsem o tom neuvažoval. Ale domnívám se, že v tuto chvíli je nutné zastavit nabírání vody do lodi. A ne abychom mezi sebou začali politikařit a vymýšlet, kdo si sedne na jakou židli,“ pokračuje.“K této situaci došlo za mého volebního období a domnívám se, že by bylo zbabělé říci: odcházíme. Měli bychom to být my, kdo podnikne kroky pro obnovení důvěry,“ dodává.

Jak v pátek uvedla Seznam Zprávám vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová po policejní razii v sídlech FAČR, akce má mít souvislost s ovlivňováním a manipulací výsledků fotbalových utkání. „Trestní řízení je vedeno v souvislosti s činností organizované zločinecké skupiny zabývající se korupcí při ovlivňování výsledků fotbalových zápasů,“ uvedla. Podle iSport.cz se má jednat zejména o utkání druholigového Vyšehradu, kde působí jedeno z nejkontroverznějších jmen v českém fotbale a jeden ze zatčených – Roman Rogoz.