Místo fotbalu detektivka: Quagliarella si splnil dětský sen, jenže v Neapoli prožil noční můru

Obléknout dres města, ze kterého pocházíte? Pro italského útočníka Fabia Quagliarellu šlo o splněný sen. Angažmá v rodné Neapoli se ovšem proměnilo v noční můru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obléknout dres města, ze kterého pocházíte? Pro řadu hráčů jde o splněný sen. Stejně to cítil i italský útočník Fabio Quagliarella. Jenže působení v rodné Neapoli se mu brzy proměnilo v noční můru. Jediná sezona „doma“ ovlivnila jeho život na mnoho dalších let. O co šlo? Výhružné dopisy jeho rodině, stalkeři, ale také křiví policisté. Neapolští fanoušci Fabia navíc dlouho brali za zrádce.

Váš syn je pedofil

Mrazivá sága započala už v roce 2007, kdy Fabio Quagliarella dostal řadu zlověstných zpráv, které ho obviňovaly z vazeb na mafii. Tehdy je útočník pokládal za blouznění šíleného fanouška. Když se však o dva roky později připojil k rodnému klubu v Neapoli, roztočil se kolotoč děsivých věci. Do domu jeho rodičů začaly chodit dopisy. Obsahovaly fotky nezletilých dívek a tvrzení, že útočník je pedofil a narkoman. „To bylo pro mě nejhorší. Mám-li být upřímný, možná to bylo horší pro mou matku. Moji rodiče se s tím museli vypořádat mnohem víc než já,“ řekl dříve Bleacher Report

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jindy pro změnu přišel snímek rakve na jejímž víku byla hřebíky přibitá fotka s Fabiovým obličejem. Vyděšený Quagliarella se svěřil svému příteli z dětství Giulovi De Risovi. „Bál jsem se o rodinu, o mé dva bratry, sestry a osm malých synovců. Bál jsem se, že budou v nebezpečí třeba při cestě do školy,“ zmínil s odstupem mnoha let útočník.

Tajné vyšetřování

Ohromený De Riso mu prozradil, že zažil podobné utrpení. Do jeho obchodu přicházely dopisy, které ho falešně obviňovaly z praní špinavých peněz pro mafii. De Riso následně fotbalistovi nabídl pomoc. Znal policistu Raffaella Piccola, specialistu na kybernetickou kriminalitu. Piccolo si pozorně vyslechl Quagliarellovo vyprávění, sepsal protokol a vzal si jeho telefon jako důkaz. Vděčný Fabio mu daroval podepsaný dres a vstupenky na zápasy. Policista Fabiovi řekl, že pachatelem může být spoluhráč a že by měl vyšetřování před klubem utajit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za daných okolností by byl zázrak, kdyby předváděl skvělé výkony. Forma Fabia Quagliarelly výrazně poklesla a útočník každý den mluvil s prezidentem klubu Aureliem De Laurentiisem, který mu naznačil, aby věnoval plnou pozornost fotbalu. Tehdy to útočník ještě nevěděl, ale nenávistné dopisy chodily i do centrály klubu. Neapol následně poslala Quagliarellu na hostování k velkému rivalovi Juventusu. O rok později už byl neapolský rodák hráčem staré dámy.

Z hrdiny zrádcem

Fanoušci Neapole zuřili a jeho odchod brali jako obrovskou zradu. Z místního hrdiny se změnil na Jidáše. Nenávist schytávali i rodiče, ultras například vyhrožovali, že vyhodí rodinný dům do povětří. „Pokaždé, když jsem se vrátil do Neapole, musel jsem nosit klobouk a tmavé brýle. Občas chtěli moji přátelé zajít na skleničku. Já jsem ale nemohl,“ cituje Quagliarellu, kterému chodily výhružné dopisy i po přestupu do Juventusu, anglický DailyMail.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pak ale došlo k průlomu. Při setkání s Fabiovým otcem Vittoriem policista Piccolo odhalil, že také dostává esemesky obviňující ho z vazeb na mafii. Když je ale Vittorio chtěl vidět, Piccolo rychle vysvětlil, že je smazal. Vittorio Quagliarella okamžitě pojal podezření: Proč by policista mazal důkazy související s otevřeným vyšetřováním? Přesně to jim zakazoval.

Prohnilý policajt

Znepokojený De Riso následně navštívil policejní stanici, aby se dověděl aktuální informace o případu. Jaký případ?“ odpověděli překvapení policisté. Ukázalo se, že žádné policejní hlášení o vyhrožování nebylo nikdy podáno, přestože je policista Piccolo vyplňoval přímo před De Risem a Quagliarellou.

Policie poté zahájila vyšetřování Piccola. Při zkoumání jeho příspěvků na Facebooku si vyšetřovatelé všimli jedné anomálie. Piccolo nikdy nenechával mezeru za čárkou. Stejná gramatická chyba se objevovala i v dopisech a zprávách, které dostávali Quagliarella a De Riso. Když policie získala další důkazy, provedla razii v Piccolově domě. Díky tomu zjistila, že pronásledoval a obtěžoval více lidí: právníky, politiky, majitele místních restaurací a fotbalisty.

Piccolo v teplácích, ultras se kají

Jak to dopadlo? V roce 2017, tedy sedm let po odchodu Quagliarelly z Neapole, vyfasoval Piccolo čtyři a půl roku ve vězení. Fabio tak konečně mohl veřejně vyprávět svůj příběh. „Byl jsem nenáviděn a souzen jako zrádce. A věřte mi, že být takto souzen vlastními lidmi, to opravdu bolí,“ vyprávěl útočník plačtivě. Po vyslechnutí jeho utrpení fanoušci Neapole přispěchali s omluvným transparentem: „V pekle jsi žil… Obrovská důstojnost, znovu obejmeme Fabia, syna tohoto města.“ Navíc mu složili chorál, jehož konec zní: „Drahý Fabio, odpusť nám, šampióne.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články