Messiho vliv? Stačí jeden telefonát a trenér je vyhozen, tvrdí bývalý sportovní ředitel Barcelony

Lionel Messi je barcelonskou ikonou. (zdroj fotografie: PxHere)

Fotbalový klub je měnící se organismus. V průběhu let pravidelně odcházejí jak hráči, tak trenéři, mění se vedení. Zůstávají jen ikony. Zářným příkladem může být šestinásobný držitel Zlatého míče, o jehož roli v Barceloně promluvil pro španělský deník El País bývalý sportovní ředitel klubu Andoni Zubizarreta.

Bývalý dlouholetý reprezentační golman španělského národního týmu Zubizarreta se v rozhovoru s Vincentem del Bosquem rozpovídal o kvalitách argentinského útočníka. Podle něj by Messiho odchod byla velká ztráta pro celý španělský fotbal.

„Existují fotbalisté, kteří reprezentují něco většího, než je jen vynikající hra a Leo je jedním z nich. Je to takový chlapec od sousedů. Vypadá jako normální chlap, ale je jedním z nejlepších fotbalistů na světě,“ řekl. „Přijít o takového hráče bude rána nejen pro celou soutěž, ale i pro všechny děti a mladé fotbalisty, které motivuje a chtějí se mu podobat,“ tuší Zubizarretu.

Zubizarreta v současnosti působí jako sportovní ředitel Olympique de Marseille. (zdroj: twitter.com/elchiringuitotv)

I přesto, že Messi se může na jedné straně zdát téměř dokonalým a naopak vedení Barcelony nekompetentním, situace není černobílá. „Pro mně by byl ideálním fotbalistou, kdyby byl dobrým spoluhráčem a měl i vynikající vztah s klubem. V tom případě bych si ho dal i na oltář,“ tvrdí bývalý trenér Realu Madrid a španělské reprezentace Vincente del Bosque. „Jeho velkým problémem je to, že v podstatě soutěží sám proti sobě,“ doplňuje jej Zubizarreta.

Výsadní postavení

O Messiho zákulisním vlivu se spekuluje dlouhodobě. Andondi Zubizaretta, který byl sportovním ředitelem Barcelony mezi lety 2010 až 2015 potvrzuje, že Argentinec má v katalánském klubu skutečně výsadní postavení.
Lionel Messi spolu s tehdejším koučem Tata Martinem. Ten vydržel v katalánském klubu jen jednu sezónu. (zdroj: twitter.com/c5n)
Nastínil i situaci po příchodu kouče Gerarda Martina. Ten, naopak od svého předchůdce Tito Villanovy, neměl s Messim nadstandartní vztahy. I proto došlo ke střetu těchto dvou Argentinců, vzpomíná tehdejší sportovní šéf klubu. „Vím, že když zavoláš prezidentovi klubu, vyhodí mě. Ale nemusíš mi to ukazovat každý den. Už to vím,“ řekl údajně tehdy Martino Messimu.