Měl napodobit Messiho, vydělával miliony: Generační talent nakonec neuspěl ani ve třetí lize

Zamilovali si ho fanoušci na sociálních sítích i média. Talentu měl na rozdávání. Proč v nejlepších letech své kariéry neuspěl ani ve třetí lize?

i Zdroj fotografie: AC Milán
                   

Měl být výraznou tváří nastupující generace mladých fotbalistů: tak, jako Erling Haaland, Jude Bellingham nebo Kylian Mbappé. Jenže na rozdíl od trojice výše jmenovaných hvězd se nakonec z fotbalisty stal spíše marketingovou značkou a je zřejmé, že se mezi světovou smetánku nezařadí. Proč talentovaný útočník Hachim Mastour nakonec nedokázal uspět ani ve třetí italské lize a co dělá dnes?

Abychom pochopili trajektorii jeho fotbalové kariéry, musíme se vrátit před jeho čtrnácté narozeniny. Syn marockých přistěhovalců na sebe totiž již tehdy upoutal pozornost při svém působení v italské Reggině. Sociální sítě zaplavovaly jeho videa, na kterých předribloval hřiště a sám zakončil: a jeho fotbalového umu si všimli také skautové velkých evropských klubů. Zájem měl Real Madrid, Juventus, Barcelona nebo Manchester City.

iZdroj fotografie: AC Milán

Tím nejhlasitějším zájemcem však byl klub z rodné Itálie. AC Milán věřil ve velkou budoucnost náctiletého útočníka a neváhal za něj zaplatit na tehdejší poměry nesmyslnou částku. 500 tisíc eur, tedy zhruba 12 milionů korun. Mastour tak s nálepkou budoucí hvězdy plnil titulní strany novin a to i přesto, že na svůj debut stále čekal. Jeho marketingový potenciál však byl nezměrný, čehož si všimly také velké značky v čele s Red Bullem a počítačovou hrou FIFA.

Velká očekávání jej svazovala

Z té doby vznikla řada reklamních spotů, včetně těch po boku tehdejších velkých fotbalových jmen. V jedné z reklam dokonce Mastour porazí brazilského kanonýra Neymara v souboji kliček a sám tehdejší hráč Barcelony smekne před mladíčkem klobouk. Jenže velká očekávání svazovala tmavovlasého útočníka na hřišti. Technická vyspělost a umění kliček totiž rázem mezi zkušenými a fyzicky nabušenými spoluhráči nestačila. Ostatně to poznal Mastour zanedlouho sám.

iZdroj fotografie: AC Milán

Za AC Milán totiž nikdy nenastoupil. A to i přesto, že po sedmi utkáních za italskou reprezentaci jako nejmladší hráč historie absolvoval debut v dresu národního týmu země svého původu – Maroka. Následovalo dvouleté hostování ve španělské Málaze, které posadilo mladíka zpět na zem. V první sezóně odehrál za tým La Ligy jen pět minut a výpůjčka byla ukončena předčasně. Štěstí tak zamířil zkusit do nizozemského PEC Zwolle.

Gattuso sliboval: Žádné reklamy, nebo mu vykopnu zuby

S míčem dokáže zázraky, to bylo jasné už dříve. Ale největší hrozbou jsou v jeho případě očekávaní. Je velmi mladý, chceme ho chránit. Jsem přesvědčený, že z něj dostaneme to dobré,“ prohlásil po přesunu kouč Zwolle Ron Jans. V Eredivisie však nastoupil Mastour jako střídající hráč šestkrát, než se vrátil zpět do Milána. Už tehdy bylo jasné, že jeho kariéra nabírá špatný směr. Ten chtěl zvrátit tehdejší kouč AC Gennaro Gattuso, který rázně prohlásil, že s marketingovými akcemi je konec.

iZdroj fotografie: Reggina

Stal se více známý pár videi než fotbalem. Říkal jsem mu, že takhle to nejde, jinak mu vykopnu zuby,“ prohlásil s tím, že šanci pod ním dostane, musí však pracovat také v mládeži. „Některé věci zlepšil, nechali jsme ho hrát mezi juniory. Vlak mu ujel, ale je mu dvacet a ne padesát,“ dodal Gattuso, jenže ani pod jeho vedením Mastour nerostl. O rok později San Siro opustil a zkoušel štěstí v řecké Lamii. Neuspěl. Nakonec prošel několika kluby italské Serie C, ale ani v ní se nedokázal výrazněji prosadit.

Bývalý supertalent o nějž se přetahovaly velkokluby nezvládl tlak spojený s přesunem a sám ví, že jeho fotbalová kariéra byla spíše marketingovou akcí. „Firmy ve mně viděly víc příležitost, jak vydělat peníze, než zájem o můj sportovní růst. Měl jsem si vybrat Ajax. Ten tlak mě zničil,“ prohlásil před čtyřmi lety pro RossoneriBlog Mastour, který dnes paběrkuje v marockém Unionu Touraga.

Je chybou velký mediální a reklamní tlak u mladých hráčů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články