Měl být příštím Ryanem Giggsem, hrál vedle Ronalda. Dnes prodává luxusní hodinky

STORY: Patřil mezi klenoty mládežnické akademie a trénoval vedle Cristiana Ronalda či Wayna Rooneyho. Proč jeho fotbalová kariéra vyhasla předčasně?

i Zdroj fotografie: Manchester United
                   

Byl předurčen k tomu být hvězdou. Talentovaného útočníka Ramona Callisteho si v pouhých šestnácti letech vyhlédl slavný Manchester United, který v něm viděl vysoký potenciál a odchovanec velšského Cardiffu se začal trénovat s prvním týmem. Britská média ho vzhledem k velšské národnosti překřtila na příštího Ryana Giggse a vysoký útočník zářil v barvách týmu do osmnácti a posléze do třiadvaceti let.

Pod taktovkou Sira Alexe Fergusona a boku Cristiana Ronalda a Wayna Rooneyho navíc sbíral první zkušenosti se seniorským fotbalem a toužil vyběhnout na trávníky v červeném dresu. „Vím, že Ferguson hodnotil Ramona velmi pozitivně a předvídal mu velkou budoucnost. Myslel si, že má obrovský talent. Samozřejmě to neřekl do novin, protože se uměl chovat k mladým hráčům. Ale kdyby to z něj necítil, nedal by mu tříletou smlouvu,“ vzpomíná pro Wales Online bývalý velšský reprezentant a trenér Peter Nicholas.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jenže své premiéry na Old Trafford se mladý Velšan se nedočkal a nastupoval pouze za rezervní a mládežnická mužstva. Přesto stále patřil mezi hráče se zářnou budoucností, a proto v létě 2005 jako volný hráč zamířil do Liverpoolu. Ani na Anfield Road však výraznější prostor nedostal. Po roce jej tehdejší trenér reprezentace Walesu John Toshack přesvědčil, aby přijal nabídku tehdy třetiligového Scunthorpe United.

Zastavilo ho ošklivé zranění

Řekl mi, že pokud chci hrát za národní tým, musím někde pravidelně nastupovat. Proto jsem smlouvu přijal,“ vzpomíná s odstupem pro SunSport. Jenže o několik týdnů později přišlo v předsezónní přípravě ošklivé zranění kotníku, z něhož se talentovaný mladík nikdy nevzpamatoval. „To zranění bylo hrozné, neskutečné. Mám s ním problémy dodnes. Déle, než tři roky jsem kulhal a už se mi nepodařilo nastartovat kariéru,“ vzpomíná. O dva roky později pak jako pětadvacetiletý ukončil fotbalovou kariéru. Přesto zničeného snu dnes litovat nemusí.

iZdroj fotografie: Manchester United

Po hrozivém zranění totiž začal v roce 2013 začal podnikat s luxusními hodinkami, jejichž hodnota se pohybuje v milionech korun. A uspěl. Bývalý nadějný talent aktuálně žije v Dubaji a provozuje obchod a luxusní butik blízko centra Londýna. „Řemeslu jsem se naučil rychle, byl jsem hodinkami posedlý,“ přiznává Calliste, jehož společnost má nyní obrat kolem 5 milionů eur (118 milionů korun) ročně.

Bylo to požehnání, přiznává po letech

Jak sám přiznává, brzký konec fotbalové kariéry byl náročnou zkouškou. „Nejprve jsem se s koncem ve fotbale nechtěl smířit. Dnes to vnímám jako požehnání. Jsem velmi vděčný, že jsem si mohl najít svou cestu, i když bylo náročné to přijmout,“ dodává dnes sedmatřicetiletý bývalý hráč, který se přesto může pochlubit jak patnácti starty za mládežnickou reprezentaci Walesu, tak zkušenostmi z tréninkových center Manchesteru United a Liverpoolu.

Je pro mládežnické fotbalové hvězdy klíčové věnovat se i dalším činnostem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články